Bizimle İletişime Geç

Dünya

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan: PKK terör örgütü değildir, büyük Kürdistan kurulmalı

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan, ‘PKK benim kişisel görüşüme göre terör örgütü değildir’ ifadelerini kullandı

37 yıldır İsrail Savunma Kuvvetleri’nde görev yapan ve son 2 yıldır Genelkurmay Başkan Yardımcısı görevini üstlenen Tümgeneral Yair Golan, ABD’de faaliyet gösteren The Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda Ortadoğu gündemli bir toplantının konuğu oldu.

“Değişen Bölgesel Çevrede İsrail Ulusal Güvenliği Hakkında Yeni Strateji” adlı tartışma programında, Rusya’nın Levant’taki yükselişine ve İran’ın yeni dengeler içindeki pozisyonuna değinen Yair Golan, Kürdistan’ın durumu hakkında da yorumlarda bulundu. Irak Kürdistanı’ndaki sürecin İsrail’in yararına olacağını belirten Golan, genel olarak Kürdistan’ın bağımsızlığını desteklediklerini ifade etti.

PKK’nin durumunu da değerlendiren Yair Golan, “PKK bir terör örgütü değildir” ifadelerini kullandı. Golan, açıklamalarının kendi görüşü olduğunu da ekledi. Öte yandan Büyük Kürdistan’ın kendileri açısından oldukça önemli bir stratejik konuma sahip olduğunu da belirtti.

İsrail’den en açık destek

Her ne kadar bu ifadeler İsrail’in yetkili isimlerinden en açık destek anlamı taşısa da, İsrail’deki düşünce kuruluşları bir süredir bu fikirleri dillendiriyordu.

İlgili:  PKK'liler Van'da Emniyet binasına roket attı

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Edy Cohen, Rudaw’a yazdığı ‘İsrail’in bağımsız Kürdistan’a ihtiyacı var’ başlıklı yazısında, İsrail’in bağımsız Kürdistan’ı destekleyeceğine vurgu yapmıştı.

Cohen, İsrail’in de Suudi Arabistan gibi ‘bağımsız Kürdistan’ı destekleyeceğine dikkat çekerek şöyle demişti:

“İsrail’le ilgili, her ne kadar resmi olarak büyük bir sessizlik olsa da, Orşelim’in bağımsız Kürdistan devletini destekleyeceği konusunda şüphe yok. Üç yıl önce Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail’in Kürtlerin otonomiye sahip olduğu bölgede bağımsız bir devleti destekleyeceğini belirterek, ‘Bizim, Kürtlerin bağımsızlık arzusunu desteklememiz lazım’ demişti. Netanyahu, Tel Aviv’de Ulusal Güvenlik Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşma sırasında bunları söylemişti.”

Yair Golan, daha önce de Erdoğan’ı değerlendirmişti

Erdoğan’ın yönetimde kaldığı sürece sorunların bitmeyeceğini belirterek “İsrail’in eski müttefiki Türkiye sorunlu bir kurumdur” dedi.

Yair Golan “Özellikle Müslüman Kardeşler etkisi altında güçlü İslami tercihi olan bir parti tarafından yönetildiği sürece Türkiye ve Erdoğan’ın muhalefetine maruz kalınacağı açıktır” ifadelerini kullanmıştı.

İsrailli Timesofisrael.com sitesinin aktardığı haber şöyle devam ediyor:

“Ben doğrudan bir düşmanlık içine girmek istemiyorum, bu akıllıca bir tutum olmaz. Türkiye halen güçlü ve büyük bir ülkedir.” diyen Golan, Türkiye ile İsrail arasında belirli menfaatlerin olduğunu ve Türklerle gerilim, yatıştırmak zorunda olduklarını belirterek “Tabii ki kendi değerlerimiz çerçevesinde oldukları müddetçe…” ifadelerini kullandı.

İlgili:  HPG'nin alıkoyduğu Jirki aşireti mensubu AKP yöneticisi ölü bulundu

İsrail yönetimini Nazi yönetimine benzetmişti

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan, Kudüs’te Holokost anma gününde yaptığı konuşmada “Günümüz İsrail’inde, Nazi Almanyası’ndaki mide bulandırıcı süreci andıran işaretler var” dedi. Golan’ın sözleri özellikle milliyetçi çevrelerde öfke yaratırken, Başbakan Binyamin Netanyahu’dan da sert tepki gördü.

Savunma Bakanı Moşe Ya’alon, Golan’a “tam güveni” olduğunu söyleyerek destek verdi. Genelkurmay Başkanı ve diğer İsrailli yetkililer sözkonusu sözleri “Toplumda yükseliş gösteren endişe verici trendler hakkında bir uyarı” olarak yorumlayıp, Golan’ı savunmuştu. Ancak Netanyahu haftalık bakanlar kurulu toplantısında Golan’ın sözlerini çirkin olarak nitelendirip, “Bu sözler İsrail’e zarar vermekte ve Holokost’u da ucuzlaştırmaktadır” dedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ve işgâl edilen bölgelerde yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin sistemli bir şekilde öldürüldüğü soykırım Holokost olarak adlandırılıyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya