Bizimle İletişime Geç

Aktüel

İstanbul Üniversitesi’ndeki ‘Katil IŞİD’ bildirilerine yönelik saldırı Meclis gündeminde

39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina saldırısının ardından IŞİD’in yeni hedefinin İstanbul Üniversitesi olduğu iddiası ve üniversitede IŞİD karşıtı bildiri dağıtan öğrencilere yönelik saldırılar HDP tarafından Meclis gündemine taşındı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Antep milletvekili Mahmut Toğrul, İstanbul Üniversitesi’nde “Katil IŞİD” yazılı bildiri dağıtan öğrencilere yönelik saldırıyı ve IŞİD’in Kasım ayında yayınladığı ve İstanbul Üniversitesi’ne ait bir görselin bulunduğu yayını Meclis’in gündemine taşıdı.

Gazete Karınca’da yer alan haberde, HDP’li Mahmut Toğrul’un konuya ilişkin önergesinde “Polisler sol görüşlü öğrencilere yönelik çok ciddi sert önlemlerde bulunurken, söz konusu IŞİD yanlısı öğrencilere yönelik neden toleranslı ve iyi niyetli davranmaktadır?” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

‘Polis gözetiminde üniversiteye sokuldular’

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde IŞİD karşıtı bildiri dağıtan ve IŞİD yanlısı olduğu belirtilen grup tarafından saldırıya uğrayan öğrencilerin durumunu anımsatan HDP’li Toğrul, verdiği önergede yaşananları anlatan bir öğrencinin “IŞİD destekçileri olan öğrencilerin, polis ve Özel Güvenlik Birimlerinin gözetiminde üniversiteye sokulduğu” sözlerine yer verdi.

Öğrencilere satırlarla ve çivili sopalarla saldıran grubun, IŞİD sempatizanı “Müslüman Gençlik” üyeleri olduğu iddiasını da anımsatan Toğrul, “IŞİD sempatizanı grubun önünün, rektörlük, polis ve özel güvenlik tarafından açıldığı belirtilmektedir” dedi.

IŞİD’in İstanbul Üniversitesi görseli

Ayrıca IŞİD’in Kasım ayında İstanbul’a ilişkin yayınladığı görüntülerden birinin İstanbul Üniversitesi’ne ait olduğunu da belirten HDP Milletvekili, “Görselde Beyazıt Kampüsü girişinde bir IŞİD’li elinde silahla görülüyordu. Reina katliamının ardından IŞİD’in yayınladığı görsellerin sosyal medyada yeniden gündeme gelmesinin ardından İstanbul Üniversitesine yönelik herhangi bir eylem olup olmayacağı konusunda kaygılar artmış durumdadır.” ifadelerini kullandı.

Olaylarda kaç kişinin gözaltına alındığını, gözaltına alınanlardan kaçının IŞİD yanlısı olduğunu, yaşananlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya soran HDP’li Toğrul, önergesinde ayrıca şu sorulara da yanıt istedi:

“Polisler sol görüşlü öğrencilere yönelik çok ciddi sert önlemlerde bulunurken, söz konusu IŞİD yanlısı öğrencilere yönelik neden toleranslı ve iyi niyetli davranmaktadır?

“Müslüman Gençlik’ üyeleri kimlerdir? Yasal olarak böyle bir oluşum veya dernek söz konusu mudur? Bakanlığınız olarak ‘Müslüman Gençlik’ üyeleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip misiniz?

“IŞİD’in İstanbul Üniversitesine yönelik herhangi bir saldırı girişimi içerisinde bulunacağına dair istihbari bir bilgiye sahip misiniz? Bu görsellerden haberdar mısınız?

“İstanbul Üniversitesi’nde güvenlik önlemlerini arttırdınız mı? Reina saldırısında yaşanan güvenlik zafiyetine benzer bir zafiyet yaşanmaması için ne gibi önlemler aldınız?

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel