Bizimle İletişime Geç

Aktüel

İstanbul’un dört büyük AVM’sinden ‘özel harekatlı güvenlik’ kararı

Emekli özel harekat polislerinden oluşturulacak timler, artık AVM’lerde görev yapacak. Uygulama, İstanbul’daki dört büyük AVM ile başlayacak

Türkiye’de art arda yaşanan bombalı saldırıların ardından alışveriş merkezlerinin (AVM) güvenlikleri yeniden değerlendiriliyor. Buna göre, İstanbul’daki AVM yönetimleri, saldırıları önlemek ya da saldırı anında müdahaleyi hızlandırmak için özel tim kurma kararı aldı.

Akşam gazetesinin haberine göre, AVM yönetimleri yakın zamanda emekliye ayrılmış ve sıcak çatışma deneyimi olan emekli özel harekatçılardan timler kurma kararı aldı. Özel harekatçılarla görüşen AVM’ler timleri 5-10 kişiden kuracak. Buna göre AVM’lerin içinde ve girişine yakın bölgede sivil ya da resmi olarak görev yapacak eski özel harekatçılar olası saldırılara anında müdahale edecek. Saldırı anında ise silahla müdahale edilecek.

Pilot uygulama 4 AVM’de

Yeni uygulama için emekli özel harekatçılarla ilk etapta İstanbul’daki 4 büyük AVM temasa geçti. Sistemin yasal uygulaması ve silah kullanma yetkisiyle ilgili düzenlemeler de gözden geçirilecek. Sistem en kısa sürede devreye girecek.

OHAL kapsamında yayımlanan 680 sayılı KHK ile, özel güvenlik görevlilerine silah kullanma yetkisi tanınmıştı. Aynı KHK, özel güvenliklerin silahlarını görev alanları dışına çıkarmasını engelliyordu.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel