Bizimle İletişime Geç

Emek

İZENERJİ ile Genel İş arasındaki TİS görüşmeleri devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İZENERJİ AŞ ile Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasındaki toplu sözleşme sürecinde arabulucu ile görüşmeler sürüyor

DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan İZENERJİ AŞ arasında toplu iş sözleşmeleri (TİS) görüşmeleri sürüyor. Arabulucu ile yapılan görüşmelerde şimdiye kadar, sendikanın hazırladığı maddelerden 51, 57 ve 63. maddelerde değişiklik yapılarak geçti.

Kızılbayrak’ın aktardığına göre, sendika tarafından yapılan açıklamada şunlar aktarıldı: “Daha önce önerilen yüzde 14’lük teklif, yüzde 7’ye indirildi. İkramiyeye 52 günlük teklif önerildi. 60+52=112 gün olarak sunulmuştur. Bugün yapılan görüşmede ise daha önceki önerilen % 7’lik teklif, % 9 olarak işveren tarafından önerilmiştir. İkramiyeye 52 günlük teklifi hala geçerli olup 60+52=112 gün olarak sunulmuştur.”

Sonraki görüşmen, 18 Ocak’ta yapılacak.

Toplu iş sözleşmesi, İZENERJİ AŞ’ye bağlı park ve bahçeler, yeşil alanlar, idari işler, kültür-sanat, mezarlıklar, huzurevleri, aşevleri, Eşrefpaşa Hastanesi ile İZSU Genel Müdürlüğü gibi 16 farklı birimde çalışan yaklaşık 4 bin sözleşmeli işçiyi kapsıyor. Sendika, eşit işe eşit ücret talebiyle bütün ekonomik maddelerde yüzde 30 zam talebinde bulunuyor.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Emek