Bizimle İletişime Geç

Emek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘ilave tediye hakkı’nı isteyen 58 işçiyi işten attı

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu sözleşme görüşmelerinde de gündeme gelen ilave tediye ve kadrolu çalışma hakkını isteyen 58 işçiyi “performans değerlendirme” bahanesiyle işten çıkardı

Büyükşehir Belediyesinde ve ’daki görüşmelerinde de gündeme gelen ilave tediye ve kadrolu çalışma krizi devam ediyor. Kamu işi yapmalarından doğan, geçmişe yönelik olarak da bilinen 52 günlük ikramiyeyi ve kadrosuna geçirilmeyi isteyen işçiler kıyımla karşılaştı.

Evrensel’in haberine göre, DİSK/Genel-İş’in örgütlü olduğu İZELMAN’da 25 ve İZENERJİ’de 10, DİSK/Dev Turizm-İş’in örgütlü olduğu Grand Plaza’da 8, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş’in örgütlü olduğu İZULAŞ’ta 15 işten çıkarıldı.

İşten çıkarmalara gerekçe olarak ise performans değerlendirme sisteminin sonuçları gösterildi, “verimsizlik” ve “devamsızlık” suçlamaları yöneltildi.

Buna karşın işten çıkarılan belediye çalışanlarının tamamının geçmişte belediyeden davacı olan ve hak arayışını yargıya taşıyan işçiler olması dikkat çekti.

İlave tediye nedir?

Genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirket ve kurumlar ve belediyelerde çalışan işçi statüsünde personele ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için 52 günlük tutarında devletçe verilen ikramiye ödeneğidir. Yılda 13’er günlük olmak üzere 4 parça şeklinde ödenir.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek