Bizimle İletişime Geç

Dünya

Jeremy Corbyn’den ABD ve KDHC’ye çağrı: Söylem savaşına son verin!

İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, ABD ve KDHC yönetimlerine “Söylem savaşına son verin” çağrısında bulundu

İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, ABD Başkanı Donald Trump ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Devlet Başkanı Kim Jong-un’a “söylem savaşı”na son verme çağrısında bulundu.

Corbyn, Sunday Mirror’de kaleme aldığı yazısında “Alman şansölyesi Angela Merkel’in de dediği gibi, Trump ve Kim’in, retorik savaşını derhal sona erdirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu gerginliğin tüm dünyayı ilgilendirdiğinin altını çizen Corbyn, nükleer silahlar ve nükleer tehdidin bir oyunun parçası olamayacağını kaydetti.

May’e ‘Askeri harekattan uzak dur’ çağrısı

Corbyn, ayrıca İngiliz Başbakanı Theresa May’e de Kore’de yaşanabilecek olası bir çatışma dahilinde düzenlenecek askeri harekattan uzak durulması çağrısı yaptı. “Hükümetimiz tansiyonu düşürecek adımlar atmalı” diyen Corbyn, Trump yönetiminin dengesiz ve kararsız dış politikasına gösterilecek kör bir sadakatin büyük bir hata olacağını vurguladı.

ABD’nin rejim değiştirme hamlesi

Corbyn, Donald Trump yönetimi altındaki ABD’nin rejim değiştirme savaş ve hamlelerinin dünya genelindeki sorunların çözümü noktasında engel teşkil ettiğini ifade ederek, “Krizin çözülmesi daha da zorlaştı” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili:  KDHC'den yeni balistik füze denemesi

Corbyn’in yazısı gelecekteki İşçi Partisi hükümetinin dünya genelindeki nükleer silahlanmanın azaltılması için mücadele edeceği ve çözüm noktasında diyalog ve diplomasinin esas alınacağı vaadiyle son buldu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya