Bizimle İletişime Geç

Kadın

Kadınlar şaibeli referanduma karşı bu akşam İstanbul, Ankara ve İzmir’de sokağa çıkıyor!

YSK’nın şaibeli sonuçları kadınlar tarafından kabul görmüyor. Kadınlar 18 Nisan Salı günü 19.30’da Kadıköy’de “Kadınların hayırı biter mi sandın” diyerek tüm kadınları sokaklara çağırıyor

Şaibeli sonuçlarına tepkiler devam ediyor. bugün saat 19:30’da İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önüne, 19:00’da Sakarya Caddesi’ne ve 19.30’da Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne çağrı yaptı.

Kadınların çağrı metni şöyle:

Biz geçen hafta, yani 13 Nisan’da sokaklara çıktığımızda referandum sonucu ne olursa olsun 18 Nisan’da yine sokakta olacağımızı, isyanımızı devam ettireceğimizi ilan etmiştik. Fakat biliyoruz ki, oldu bittiye getirilerek açıklanan sonuçla, kadınların özgürlüğünü de sınırlandırılmak isteyecekleri bir döneme gireceğiz. Ama ! Kabul etmiyoruz. Bu nedenle referandum öncesinde söylediğimiz gibi #’larımızı büyütmeye devam ediyoruz. Şimdi de “#KadınlarınHayırı biter mi sandın”, “Hayatımız bizim senin mi sandın” demek için tüm kadınları sokaklara çağırıyoruz!

Dün baskı ve zorla, şaibeyle sürdürülen bir referandum sürecinin sonunda ülkenin tamamını tek bir adamın isteklerine, arzularına hapsetme hedefli anayasa değişikliği referandumda geçirildi. Biz kadınların tamamının hayatları, bedenleri, emekleri hakkındaki kararlar tek bir adama ’emanet’ edilmek isteniyor. Bunun, cinayetlerine, istismara, tacize, tecavüze, egemenliğine, eşitsizliğe karşı mücadele eden biz kadınlar için ne anlama geldiğini biliyoruz. Ama Hayır! Kabul etmiyoruz. Bunun bilinciyle sokaklara çağırıyoruz!

Hayatlarımızı, emeklerimizi, bedenlerimizi, kararlarımızı çalmaya çalışmalarına; kararlarımızı görmezden, duymazdan gelişlerine, hayır’larımızı olarak anlamalarına, sanmalarına izin vermeye hiç niyetimiz yok! Biliyoruz, birlikte güçlüyüz. Biliyoruz okulda, evde, işyerinde, sokakta mücadelemizle, dayanışmamızla Hayır’larımıza sahip çıkacağız!

Gelin hayatlarımızı çalmak isteyenlere #HAYIR diyelim ve bu Hayır’ın hayır demek olduğunu herkese, en çok da bizi yok sayanlara gösterelim!

Sesimize ses katacak neyin varsa, tefini, düdüğünü, sözünü; hepsini al gel; sesimizi kısmaya çalışanlara biz kadınların hayatlarımıza, bedenlerimize, emeğimize dair kararları tek adama asla teslim etmeyeceğini gösterelim!

İlgili:  HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım: Başkanlık referandumu hesap sorma günüdür

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın