Bizimle İletişime Geç

Bilim

Kalp atışlarının kaynağı üç boyutlu olarak çözümlendi

Geçtiğimiz hafta Scientific Reports’da yayımlanan yeni bir araştırma doktor ve cerrahlara, değerli dokusuna zarar vermeden kalbi onarmanın yolunu açıyor.

Geçtiğimiz hafta Scientific Reports’da yayımlanan yeni bir araştırma doktor ve cerrahlara, değerli dokusuna zarar vermeden kalbi onarmanın yolunu açıyor.

BilimFili’nde yer alan makaleye göre, Liverpool John Moores University, The University of Manchester, Aarhus University ve Newcastle University’den araştırmacıların oluşturduğu araştırma ekibi, kardiyak iletim sistemlerini gösteren 3D veriler üretilmesini sağlayan yeni bir geliştirmeyi başardı. Daha önceki sistemlerden daha detaylı görüntüler elde edilmesini sağlayan teknik ile, kalbin atmasını sağlayan hücreler görüntülendi. Yeni veriler atışı bilgisayar modelleri için çok daha tutarlı ve gerçeğe en yakın bir çerçeve çizerken, aynı zamanda atrial fibrilasyon gibi genelinde milyonlarca insanı etkileyen ritm bozukluklarını anlama oranını etkileyecek gibi duruyor.

LJMU bünyesindeki Spor ve Egzersiz Bilimleri Departmanı’ndan Profesör Jonathan Jarvis’e açıklamasına göre, 3 boyutlu veriler kardiyak iletim sistemleri ile kalbin diğer dokusu arasındaki ilişkinin anlaşılmasını kolaylaştırıyor.

Aort kapağını tedavi etmek veya değiştirmek için geliştirilen yeni teknolojiler bu dokuya zarar vermeden veya basınç ile sıkışmasına müsade etmeden gerçekleştirmek üzere dizayn ediliyor. Gelecek araştırmalarda, kalpte doğru işlemeyen iletim sistemlerinin yerini tespit etmeyi ve bu yolla yeni tedaviler geliştirilmesinin önünü açacak gibi görülüyor. Yine aynı yolla, cerrahi müdahalelerin doğru noktaya ve daha büyük bir kesinlikle gerçekleştirilmesi sağlanabilecek.

İlgili:  Zika aşısında umut verici gelişme

Peki nasıl çalışıyor?

Ölüm sonrası örnekleri iyot çözeltilerine batırdıktan sonra X ışınını absorbe edebilen kalp yumuşak dokularının görünür hale gelmesi prensibine dayanan teknik, modern X ışını tarayıcılarla son derece iyi işlev görüyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim