Bizimle İletişime Geç

Emek

Kamu emekçilerinin toplu sözleşmesine 20 gün hac izni ve helal gıda maddesi eklendi

AKP ile Memur Sen arasında anlaşmaya varılan yeni toplu sözleşme anlaşmasına “hac izni” ve “helal gıda” maddesi de eklendi

AKP hükümetiyle, partiyle organik bağa sahip olan Memur Sen arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanması sonrası, bugün düzenlenen basın toplantısıyla toplu sözleşmeye imzalar atıldı.

Buna göre 2018’de 6’şar aylık dilimler halinde kamu çalışanları ve emeklilerinin maaşlarına yüzde 4+3.5’lik zam yapılacak. 2019’da ise yüzde 4+5’lik dilimler halinde ücret artışına gidilecek.

‘Hac izni’ ve ‘helal gıda’ da toplu sözleşmede!

Öte yandan, yeni toplu sözleşmeye”hac izni” ve “helal gıda” maddesi de eklendi. Bakan Julide Sarıeroğlu, sözleşmeyle ilk kez hayata geçirilecek yenilikleri şu ifadelerle anlattı:

“Bu sözleşmeyle ilk kez, ‘helal gıda’ sertifikalı ürünlerimizin kamu kurum ve kuruluşlarındaki yemekhanelerimizde özendirilmesi ve değerlendirilmesiyle ilgili bir maddemiz söz konusu. Bu anlamda, geleceğe dönük de önemli bir adımı sendikalarımızla birlikte atmış olduk. Yine herkesin hayatında belki bir defa karşı karşıya geleceği önemli bir şey olan hac göreviyle alakalı olarak da toplu sözleşmemizde önemli bir hüküm koyduk. İzni kalmayan ya da mazeret iznini kullanmış olan kamu görevlilerimizin kuradan çıkması halinde hacla ilgili hakkının yanmaması için 20 günlük bir ücretsiz izin hakkına sahip olması da bu toplu sözleşmemizde yer alan hükümlerden.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek