Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Kaos GL: Barbaros Şansal’a yönelik linç girişimi nefret suçudur!

Kaos GL, Barbaros Şansal’ın AKP’lilerce hedef gösterilmesi ve ardından linç girişimine uğramasına ilişkin yaptığı açıklamada, “İfade özgürlüğü anayasal hak; linç ise nefret suçudur!” vurgusu yaptı

Kaos GL, modacı Barbaros Şansal’ın sosyal medyadan paylaştığı bir video nedeniyle AKP’liler tarafından hedef gösterilmesine ve ardından linç girişimine maruz kalmasına ilişkin bir açıklama yayımladı. Kaos GL açıklamasında, Şansal’ın uğradığı linç girişiminin “nefret suçu” olduğu belirtilerek, ifade özgürlüğünün anayasal bir hak olduğu hatırlatıldı.

Kaos GL’nin açıklaması şu şekilde:

“Modacı Barbaros Şansal’ın önce Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edilmesi ardından Atatürk Havalimanı’nda linç girişimine uğraması ve gözaltına alınmasını kaygıyla takip ediyoruz. Görüşlerini sosyal medyada paylaşan bir kişinin önce medya eliyle hedef gösterilmesi, devamında kolluk kuvvetleri gözetiminde saldırıya uğraması bizim nefret saldırılarından çok iyi bildiğimiz bir matematik!

Aralık ayının son günlerinde de Balıkesir’den LGBTİ aktivisti arkadaşımız Uğur Büber, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Büber’in de savunmasında dediği gibi, ‘İnsan hakları aktivistlerinin görevi devlete bazı şeylerin yanlış gittiğini, düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gereken şeyleri söylemek, bunun için çalışma yapmak ve kanun yapıcılara bunun ne derece elzem olduğunu hatırlatmaktır.

Barbaros Şansal’ın; mevcut Türkiye Cumhuriyeti anayasasının güvence altına aldığı ifade özgürlüğü başta olmak üzere bir dizi hak ve özgürlüğü ihlal edildi, yaşam hakkı tehlikeye atıldı. Adım adım örgütlenen linç girişimine dair zihinlerde birçok soru var ancak bunlardan altısının yetkililer tarafından ivedilikle yanıtlanması gerekiyor:

*Barbaros Şansal’ın sosyal medyada paylaştığı videoda suç unsuru taşıyan ifadeler nelerdir? Hangi ifadeleri, niçin, hangi yasayı ihlal ediyor?

*Şansal Kuzey Kıbrıs’tan hangi gerekçeyle sınır dışı edildi?

*Şansal’ı hedef gösteren, hakkında “Türkiye’ye hakaret yağdıran alçak” gibi ifadeler kullanan başta Sabah gazetesi olmak üzere çeşitli medya organları hakkında herhangi bir işlem yapıldı mı?

*Sosyal medyada Şansal’ın cinsel yönelimi üzerinden homofobik hakaret ve tehditlere maruz kaldığı ortada. Nefret suçuna davetiye çıkaran bu hakaret ve tehditlere ilişkin herhangi bir soruşturma başlatıldı mı?

*Havalimanı güvenliği gereği uçak inerken görevli yer personeli haricinde kimsenin olmaması gereken aprona saldırganlar nasıl girdi? O saldırganların orada işi nedir?

*Saldırganların çoğunun görevli yer personeli olduğu iddia ediliyor. Öyle ise personel hakkında herhangi bir işlem başlatıldı mı?

Fikirlerini açıklamanın karşılığı gazetelerde hedef gösterilmek, sınırdışı edilmek, gözaltına alınmak ve linç girişimine uğramak olamaz! Barbaros Şansal’a linç girişimi, gerek örgütlenme biçiminin gerek saldırganların söylemlerinin gösterdiği üzere nefret suçudur. İfade özgürlüğüne dönük her türlü saldırının karşısındayız. Sosyal medyada fikirlerini paylaştığı için Uğur Büber’in tutuklanmasını; Barbaros Şansal’ın ise linç girişimine maruz kalması ve gözaltına alınmasını kınıyoruz.

Uğur Büber ve Barbaros Şansal’ın serbest bırakılmasını; Şansal’ı hedef gösterenler, saldıranlar ve buna göz yumanlar hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel