Bizimle İletişime Geç

Dünya

Katar: Abluka kalkana kadar masaya oturmayacağız

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el Sani, ‘Körfez ülkeleri ablukayı kaldırana kadar müzakere yok’ dedi

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ‘teröre destek’ gerekçesiyle diplomatik ilişkiyi kesmelerinden beri kendilerine herhangi bir talep gelmediğini söyleyen el Sani, “Katar abluka altındayken müzakere yok” dedi.

“Müzakereleri başlatmak için blokajı kaldırmalılar” diyen el Sani “Şu ana kadar blokajın kaldırılması konusunda hiçbir ilerleme görmedik ki bu ilerlemek için önşarttı” diye konuştu.

Kuveyt Emiri’nin şu anda krizdeki tek arabulucu olduğunu ve onun çözüm için Körfez ülkelerinin belirli taleplerini iletmelerini beklediğini aktaran el Sani ” Sadece ‘Katarlılar ne istediğimizi biliyor, şunu, bunu durdurmalılar, yabancı izleme mekanizmaları tarafından izlenmeliler’ gibi muğlak talepler olamaz” dedi.

6 üyeli Körfez İşbirliği Konsey’ini ilgilendiren konuların müzakere konusu olabileceğini ancak ülkesinin iç meselelerine karışılmasına izin verilmeyeceğini vurgulayan Katar Dışişleri Bakanı “Onlarla ilgili olmayan herhangi bir şey müzakere konusu olamaz. Kimsenin içişlerimize karışma hakkı yok. El Cezire Katar’ın meselesi, Katar’ın bölgesel konulardaki dış politikası da Katar’ın meselesi. Kendi meselelerimiz hakkında müzakerede bulunmayacağız” ifadelerini kullandı.

El Sani boykotun sürmesi halinde Türkiye’nin de aralarında olduğu diğer ülkelerden destek almayı sürdüreceklerini belirterek “Büyük oranda Kuveyt, Umman ve Türkiye’ye bağlı olan bir yedek planımız var. İran da uçuşlarımız konusunda bize hava geçitleri sağladı. Katar’a destek sağlayan tüm ülkelerle işbirliği yapıyoruz” dedi.

İlgili:  İsviçre ve Avusturya, Türkiye'deki Kış Olimpiyatları'ndan 'güvenlik' gerekçesiyle çekildi

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Dünya