Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Kazdağları’nda termik santral dördüncü kez gündemde: Halk, ‘mücadele’ diyor

Kaz Dağları’nın yanı başında bulunan Yenice’de kurulmak istenen termik santral dördüncü kez gündemde

Kazdağları’nın yanı başındaki Yenice’de üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santralı projesi dördüncü kez gündeme geldi. Santral projesi hayata geçerse, Agonya Ovası’nın Amerika ve Avrupa’ya ihraç ürünü olan Yenice kapya biberi, bölgenin diğer önemli gelir kaynağı hayvan besi yemi olan mısır üretimi darbe alacak.

‘Yarın Kazdağları’na yazık oldu demeyelim’

Cumhuriyet’en Hazal Ocak’ın haberine göre, Kapya biberi yetiştiricilerinden Hüseyin Soylu, tüm yurttaşları bugün saat 10.30’da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleşecek Çırpılar Kömürlü Termik Santralı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı öncesi dayanışmaya çağırdı. Soylu, “Yarının kaderi bugündür. Yarın Kaz Dağları’na yazık oldu demeyelim” dedi.

Taşzemin İnşaat Madenciliğin, Yenice ilçesine bağlı Çırpılar köyünde, kurmak istediği santralın toplam kurulu gücü 200 megavat olacak. Yılda 2.6 milyon kömür tüketecek ve 90 futbol sahası büyüklüğünde bir alan 465 bin ton külün depolanması için kullanılacak. Agonya Ovası’ndaki 75 köy muhtarının 65’inin itiraz dilekçesiyle, daha önce 2 buçuk yıllık süreçte üç kez İDK toplantısı ertelendi. Muhtarlar, projenin Türkiye’nin en önemli ve en değerli orman varlıklarından olan Kaz Dağları’na önemli çevresel zararlar vereceğini belirtiyor. Bölgede yaklaşık 25 bin kişi yaşıyor, 60 bin dönüm arazide tarım ve hayvancılık yapılıyor.

İlgili:  İzmir Aliağa'da antik kentlerin ortasında yer alan İzdemir Termik Santrali'nin ÇED raporu iptal edildi

İlk kez yaşıyoruz

Tarımla geçinen eski Kayatepe köyü muhtarı Hüseyin Soylu şöyle konuştu:

“Bizim ovada yetişmeyen hiçbir bitki yok. Oksijeni boldur buranın. Sütümüz her şeyimiz çok iyidir. Buradaki tek baca da evlerimizi bacası. Dağlarda yeşilin her tonu var. Binlerce yıllık çınar ağaçları bile var. Dağlar hem üstünde yaşayan bitkileri, canlıları, hayvanları hem de eteklerinde yaşayan bizlere hayat veriyor. Biz yatırımlara değil yatırımın yerine karşıyız.”

Bölge halkı santrala karşı mücadeleye hazırlanıyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji