Bizimle İletişime Geç

Dünya

KDHC, nükleer silah üretim hızını artırdı

ABD’nin son uydu gözetim verilerinin yorumlanmasına göre, Pyongyang nükleer silah üretimini hızlandırdı

Eylül 2106 ile Haziran 2017 arasında kaydedilen uydu görüntüsüne göre, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, silahlarda kullanmak üzere işlenen plütonyum üretimini, daha önce askeri uzmanlar tarafından öngörüldüğünden daha hızlı bir oranda artırdı.

Sekiz aylık bir süre boyunca kaydedilen yeni gözlem verileri, Yongbyon nükleer tesisindeki radyo-kimyasal laboratuarı olan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) birincil nükleer santralinin termal aktivitesinin arttığını gösteriyor.

Deutsche Welle tarafından yayınlanan bir rapora göre, Radyokimyasal Laboratuar aralıklı olarak çalışıyor ve belirsiz bir miktarda plütonyum üretmek için bildirilmemiş en az iki yeniden işleme kampanyası düzenliyor ve KDHC’nin nükleer silah stoklarını daha da artırabiliyor.

Raporda, Yongbyon tesisindeki bir diğer değişiklik olarak, KDHC tarafından nükleer silahlar üretmek için kullandığı bir başka önemli bileşen olan zenginleştirilmiş uranyum üretimindeki artış olasılığı da yer aldı.

Uzmanlar daha önce Pyongyang’ın 20 kadar nükleer bombaya sahip olduğunu ve her ay yeni bir bomba üretme kapasitesini gösterdiklerini kaydetti.

İlgili:  ABD'li sosyalistler, KDHC gerilimi için ne düşünüyor?

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya