Bizimle İletişime Geç

Dünya

KDHC’li hackerlar, Güney Kore’de üç şirketin BitCoin hesabını ele geçirdi: Amaç, yaptırımları delmek mi?

Siber güvenlik şirketi FireEye, KDHC’li hackerların Güney Kore’deki üç şirketin BitCoin üzerindeki sanal paralarını ele geçirdiklerini duyurdu. Yayımlanan raporda bunun yaptırımların delinmesi için yapıldığı ileri sürüldü

Siber güvenlik şirketi FireEye, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nden hackerların Güney Kore üzerindeki BitCoin saldırılarına ilişkin bir rapor yayımladı. Rapor, Mayıs ayından bu yana gerçekleştirilen faaliyetleri kapsıyor. Şirketin açıklamasına göre ise; KDHC’li hackerların en son üç Güney Koreli şirketin BitCoin üzerindeki sanal paralarının kendi hesaplarına geçirdiği duyuruldu.

FireEye’ın raporuna göre, KDHC’li hackerler; sanal parayı elde edebilmek için hileli bir uygulama kullandılar. Raporda, “Şimdi, bu kampanyanın ikinci dalgasına tanıklık ediyor olabiliriz. Yaptırımları delmek ve devleti finanse etmek için sanal para birimlerini kendi hesaplarına geçiriyorlar” ifadeleri kullanıldı. Raporda, “ikinci dalga” diye bahsedilmesinin sebebi ise KDHC’nin adının 2016’da da benzer bir olayda geçmiş olması. İlk sanal para kazanma saldırısı 2016 yılında gözlemlense de saldırıların KDHC ile bağı tam olarak kurulamamıştı. Saldırının yöneldiği Yapizon şirketi; 3,816 BitCoin kaybettiğini duyurmuştu. Ayrıca, 2016 yılında KDHC hackerlarının küresel bankalara da söz konusu saldırıları yönelttiği belirtilmişti.

Saldırıları FireEye, BM Güvenlik Konseyi’nin (BM) KDHC’ye dönük yaptırımlarının sonucu olarak yaşandığını ifade ettiği raporunda, saldırıları KDHC’nin sanal paraları peşin paraya dönüştürme amacı güttüğünü ifade etti.

İlgili:  KDHC, ülkesine gelecek turistlerin güvenliğini garanti ediyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, geçtiğimiz günlerde ABD’nin sunduğu ağır yaptırımlar içeren kararı onaylamıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya