Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Kendi okuluna kayıt yaptırmasına izin verilmeyen Cenk Yiğiter, iki üniversitenin öğrencisi!

Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, kayıt yaptırmasına izin verilmeyen Ankara Üniversitesi haricindeki iki okulun öğrencisi

Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesiyken ile edilen ’in üniversite sınavına girerek kazandığı Ankara Üniversitesi’ne yaptırmasına özel yönelik değişikliğiyle izin verilmedi ancak Yiğiter; kendi okulu dışındaki iki okulun öğrencisi durumunda.

Cumhuriyet’ten Dilek Şen’e konuşan Cenk Yiğiter, şunları kaydetti:

“Bugün itibariyle Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümüne kaydoldum. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi önlisans öğrencisiyim. Yani durum şu, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde iki üniversitenin halihazırda öğrencisiyim, ama ile kayıt hakkı kazanmış olmama rağmen Ankara Üniversitesi öğrecisi olamıyorum. Demek ki Ankara Üniversitesi’nde Türkiye Cumhuriyeti hukuku uygulanmıyor. Veyahut Türkiye Cumhuriyeti artık bir üniter devlet değil, içerisinde Erkan İbiş’in devlet başkanı olduğu başka bir egemenliği de barındırıyor” dedi.

‘Ankara Üniversitesi’nde bir gün olacağım’

Eğitim mücadelesini sürdüreceğini söyleyen Yiğiter, “Mutlaka Ankara Üniversitesi’nde bir gün öğrenci olacağım. Şu anda konu Ankara İdare Mahkemesi’nin önünde. Bu sürecin sonunda sadece ben öğrenci olmayacağım, aynı zamanda görev suistimali ile eğitim öğretim hakkının engellenmesi suçlarını işleyen Erkan İbiş ve senato üyeleri yargılanacak ve hesap verecekler” diye konuştu.

İlgili:  TSK'den ihraç edilen general ve amirallerin listesi

Ne olmuştu?

Ankara Üniversitesi’nden KHK ile 6 Ocak’ta ihraç edilen Cenk Yiğiter, LYS’ye girip aynı okulun İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü kazanmıştı. Ancak, “Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği” değiştirilerek üniversiteye kayıt yaptırması engellenmişti. KHK ile ihraç edilen 4 kişinin üniversiteye kaydının yapıldığını belirten Yiğiter, yönetmeliğin iptali için dava açmıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite