Bizimle İletişime Geç

Kadın

Kendisini taciz eden kayınpederini öldüren kadına, kayınvalidesi destek oldu

İstanbul Beykoz’da kendisini taciz eden kayınpederini öldüren Esma Yeşilbaş’ın kayınvalidesi tahliyesine yardımcı oldu

İstanbul ’da kendisini eden kayınpederini silahla vurarak öldüren Esma Yeşilbaş, “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davada tutuksuz yargılanacak.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Esma Yeşilbaş, eşi, kayınvalidesi ve avukatı katıldı. Duruşmada savunması alınan Yeşilbaş, kayınpederinin kendisini evlendiği tarihten beri taciz etmeye başladığını anlatarak, şöyle konuştu:

‘Çocuğumu öldürmekle tehdit etti’

“Olay tarihinde eve geldiğimde benimle ilişkiye girmek istediğini söylemesi üzerine ben karşı koydum ve bağırdım. Bunun üzerine kucağımdaki çocuğumu öldürmekle beni tehdit ederek bana vurdu. Ben de çocuğumu alarak ağabeyimin evine kaçtım. Orada çocuğu yengeme bırakarak ağabeyimin silahını alıp tekrar eve döndüm. Amacım kendimi öldürmekti ama çocuğum gözümün önüne gelince yapamadım. Odasında uyumakta olan kayınpederimin başına bir el silahla ateş açtım. Ondan sonra polisi aradım” diye konuştu.

‘Gelinim ne söylediyse doğrudur’

Esma Yeşilbaş’ın kayınvalidesi Sultan Yeşilbaş da “Maktul önceki gelinimi de sürekli olarak öpmeye çalışır, sarılır ve başka şeyler yapardı. Mahkemede söyleyemiyorum. Ben müdahale edince beni çok kez dövmüştür ve önceki gelinimi de döverdi. Ancak sanık Esma Yeşilbaş’ı dövdüğünü görmedim. Ona yönelik sarkıntılık eylemini de görmedim. Ancak gelinim Esma ne söylediyse doğrudur. Olaydan sonra gelinim kendisine yaptığı eylemleri bana söyledi. Söylediklerine de inanıyorum. Ben sanık Esma’dan şikayetçi değilim.” ifadelerini kullandı.

İlgili:  Silah zoruyla cinsel istismarda bulunan erkek serbest bırakıldı!

 

Sanık Esma Yeşilbaş’ın avukatı Aydın Mollaoğlu da müvekkilinin bir yaşında çocuğu olduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatını talep etti. Mahkeme heyeti, tutuklu Esma Yeşilbaş’ın üzerine atılı suçun iddianame anlatımıyla ortaya konan olaysal şartları, cezaevinde kaldığı süre, anne bakımına muhtaç çocuğunun bulunması, karartılacak delil olmaması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gibi gerekçelerle oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın