Bizimle İletişime Geç

Dünya

Kıbrıs’ta, Şansal’ın sınırdışı edilmesi kararına tepki büyüyor

Barbaros Şansal’ın Kıbrıs’tan sınır dışı edilmesine sebep olan gazetecilere karşı Kıbrıs’ta tepki büyüyor

Barbaros Şansal’ın İstanbul’da maruz kaldığı linç girişimini protesto eden imza kampanyasında Kuzey Kıbrıs’ın “Türkiye’nin içine girdiği şiddet sarmalının içine çekildiği” uyarısı yapıldı. Öte yandan Şansal’ın sınırdışı edilmesi için çaba harcayan gazeteciler de protesto ediliyor.

İmza kampanyası

#barbarossansalicinadalet  #FreeBarbaros hashtagları ile sosyal medyada paylaşılan imza kampanyasında Şansal’ın “bir provokasyon sonucu Kıbrıs’tan sınırdışı edidiği” belirtildi.

“Bu çirkin planın Kuzey Kıbrıs ayağında ülkemizde görev yapan bir grup gazeteci nefret söylemleri ile hedef göstererek, aynı Türkiye’deki meslektaşları gibi yalanlarla kamuoyunu kışkırtmış ve bu da yetmemiş Polis Genel Müdürlüğü’ne Şansal’ın sınırdışı edilmesi için dilekçe yazmışlardır. Bu provokasyonda gazeteciler Sefa Karahasan, Haluk Doğandor, Kartal Harman ve Nazmi Pınar başrolü üstlenmişlerdir. Bu planın bir parçası olarak da KKTC Hükümeti, Barbaros Şansal’ı sınırdışı ederek ünlü tasarımcının linç edilmesine hizmet etmiştir.”

‘Şiddet sarmalı’

Kampanyada “Türkiye’deki baskılara da değinildi. Ve Kuzey Kıbrıs’ın bunun dışında kalması istendi.

“Türkiye’de devletin her türlü muhalif veya farklı görüşe karşı gittikçe artan baskıları artık kitlesel, örgütlü ve her yere sirayet eden bir hal almıştır. Türkiye’nin bu hızla büyüyen hastalığına Kıbrıs’ta katılanların olduğu görmek, buna hükümetin ortak olması büyük bir utanç vesilesidir.

“Unutmayalım ki bu tip şiddet eylemlerine verilen en küçük katkı bile bizi bugün Türkiye’nin içine girdiği şiddet sarmalının içine çekecektir.

“Biz bu hataya ortak olmak istemiyoruz ve Türkiye’nin de bu şiddet ortamından hızla çıkmasını ümit ediyoruz. Bizim katkımız Türkiye’de temel insan haklarının, ifade özgürlüğünün ve demokrasinin bir an önce yerleşmesi için olmalıdır.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Dünya