Bizimle İletişime Geç

Politika

Kılıçdaroğlu: 15 Temmuz kontrollü darbeydi

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Bize ait olan adalar Yunanistan tarafından işgal edildi. Çipras’a gidiyor soramıyor. Fırça yiyeceksen neden gidiyorsun oraya” dedi

Genel Başkanı , Ege Deniz’inde ’ye ait adaların “Yunanistan tarafından işgal edildiği” iddiasını ileri sürerek Cumhurbaşkanı Tayyip ’a seslendi. Kılıçdaroğlu “İlk kez Türkiye toprak kaybına uğradı. Çipras’a gidiyor soramıyor. Fırça yiyeceksen neden gidiyorsun oraya. Sen önce adaları kurtar. Ezikler çünkü, hatalarını biliyorlar” görüşünü dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, cumhuriyet.com.tr’de yer alan “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığı nedeniyle “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in tutuklanmasına ilişkin olarak “İnsanda biraz vicdan olur ya, ne biçim hakimsiniz siz, ne biçim savcısınız siz. Böyle bir rezalet olabilir mi? Oğuz Güven hapishaneye gülerek gitti. Türkiye Cumhuriyeti’ni yarı açık cezaevine çevirdiler. Bunun hesabını birlikte soracağız” diye konuştu.

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Biz geçmişte bugünün tarihine imza atmış kadınları ve erkekleri hep saygıyla andık. Onların kimlikleri, yaşam tarzları farklı olabilir ama onları doğuran annelere de hep birlikte saygı duymak zorundayız. Onları saygı ve sevgi ile, rahmetle anıyorum. Anneler acıya mahkum edilmemeli. Bunun için hep birlikte mücadele etmeliyiz.

İlgili:  AKP'de olağanüstü kongre 21 Mayıs'ta

“10 Cumhuriyet çalışanı tam 198 gündür tutuklular. FETÖ terör örgütünü savunmaktan ötürü. Oysa bunların bütün hayatı FETÖ ile mücadeleyle geçti.

‘2 genç eğitimcinin ölümüne izin vermeyin’

“İki genç eğitimci açlık grevi yapıyorlar. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça. Ne günahı var bunların. Tek arzusu var, ‘Okuduk’ diyorlar. ‘Öğretmen olduk, KHK ile işimize son veriyorlar’ diyorlar. ‘Çalıştırmayacaksanız o zaman bırakın ölelim’ diyorlar. Sayın , genç iki kişinin ölümüne izin vermeyiniz. Aileleri kabul edin. Anadolulu aileler bunlar, ne günahı var bunların. Buradan iki kardeşime de istirham ediyorum; açlık grevinden vazgeçin.

“Cumhuriyet gazetesi internet sitesi sorumlusu bir tweet atıyor, yanlış diye değiştiriyor sen misin onu atan alınıyor ardından tutuklama. İnsanda biraz vicdan olur ya, ne biçim hakimsiniz siz, ne biçim savcısınız siz. Böyle bir rezalet olabilir mi? Oğuz Güven hapishaneye gülerek gitti. Türkiye Cumhuriyeti’ni yarı açık cezaevine çevirdiler. Bunun hesabını birlikte soracağız. Birlikte mücadele edeceğiz.

‘Kontrollü darbe yaptılar’

“15 Temmuz’u fırsat bilip karşı darbe yaptılar, kontrollü darbe yaptılar. Milyonları perişan ettiler. Ben her yerde ve her zaman bilerek konuşuyorum. Bu insanlık dramları boşuna yaratılmıyor. Darbe yapmaya kalktılar, karşı darbe yaptık sözü bana ait değil, o kişiye, o zata ait. Neden darbenin asıl faillerinin ortaya çıkmasına izin vermiyorlar. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Sandığa gidip ‘Evet’ oyu kullanan bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum; vebale ortak olanlar bugün derin bir pişmanlık içinde.”

İlgili:  Bozdağ: Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır

“Freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor Türkiye. Ne olacağı belli değil. Herkeste derin bir kaygı ve endişe var. Çöken bir devlet yapısı ile karşı karşıyayız. 15 yıldır memleketi yönetiyorlar, 15 yıldır koalisyon yok. Nasıl oldu da Türkiye’yi bu hale getirdiniz, darbe girişimini fırsat bilip kendi dikta anlayışınızı bu millete zorla kabul ettirmeye mi çalışıyorsunuz? Buna izin vermeyeceğiz. Bütün dünya bize düşman. Düne kadar herkesle ilişkimiz iyiydi. Ne oldu? Suriye’de batağa saplandık, 50 sefer uyardık, ‘yapmayın arkadaşlar’ dedik. ‘Suriye’ye ders vereceğiz’ diye yola çıkanlar Batı’nın güçlü devletlerinden ders almaya başladılar.

‘İlk kez Türkiye toprak kaybına uğradı’

“İlk kez Türkiye toprak kaybına uğradı. Bize ait olan adalar Yunanistan tarafından işgal edildi. Çipras’a gidiyor soramıyor. Fırça yiyeceksen neden gidiyorsun oraya. Sen önce adaları kurtar. Ezikler çünkü, hatalarını biliyorlar. Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu toprak bizim toprak. Biz toprağımızdan kaçtık. Kendi toprağından kaçan hükümete ne denir?”

Türkiye demokratik bir devlet olmak zorundadır, gerçek bir cumhuriyet olmak zorundadır. Bunu takip edeceğiz. Devletteki çöküş nasıl başladı? Liyakatı yok ederek. Geldiler ve çuvalladılar.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika