Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz’da evinde kaldığı belediye başkanı konuştu

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 15 Temmuz darbe girişimi gününe ilişkin dile getirilen iddialara yanıt verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece evinde kaldığı Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, iddialara ilişkin soruları yanıtladı.

Kerimoğlu, “Bu konuyla ilgili olarak genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları oldu. Bir saklanma durumu söz konusu değil. Genel başkanımız o gün 21.50 uçağıyla Ankara´dan İstanbul’a gelmişti. Yanında Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da vardı” dedi.

Kılıçdaroğlu’nu o akşam evlerinde ağırladıklarını söyleyen Kerimoğlu, “Televizyondan takip etti telefonlarla gerekli devletin bakanlarıyla görüşmelerini yaptı. Kesinlikle kendisini alana indiği andan itibaren orada bulunan partili arkadaşlarımızla Cumhuriyet Halk Partisi’nin darbelere karşı olduğu yönünde açıklamaları oldu. Parti örgütünden karşılamaya gelen insanlara parti örgütünden yöneticilere bulunduğunuz ilçelere ve alanlara gidiniz ve darbe konusunda CHP’nin karşı olduğu yönünde kararlı tutumu ifade edin dedi ben birebir şahidim. Kendisi demokrasiye olan bağlılığını cumhuriyete olan bağlılığını defalarca ifade etti” şeklinde konuştu.

Darbe gecesi Kılıçdaroğlu’nu karşılamak için Atatürk Havalimanı’nda bulunduğunu hatırlatan Kerimoğlu, şunları kaydetti:

“O gün buradaydım. Her zaman olduğu gibi Sayın Genel Başkanımızın İstanbul programında parti örgütü ve ilçe belediye başkanı olarak kendisini karşılamaya geldik. Rutin bir gündü Sayın Genel Başkanımız uçaktan inerken darbe girişimini öğrendi. Daha sonra hemen Ankara´ya dönmek istedi ama uçak yoktu. Orada partililerle il başkanımızla kısa bir toplantı yaptı. Bütün ilçe başkanlarına ve il yöneticilerine CHP’nin darbelerden çok çektiğini darbe nereden gelirse gelsin karşısında olduğunu ve örgütten o gün yanında olan arkadaşlarına bulunduğu ilçelere gitmelerini ve darbeye karşı kararlı ve net bir tutum almaları gerektiğini söyledi. Ondan sonra hemen evimize geçtik ve orada bir basın bildirisi hazırladı. TV´ler canlı bağlantı telefon yaptı.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel