Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Kocaeli Üniversitesi’nde güvenlik görevlileri toplu pazarlık dersini gerçek zannetti, müdahale etmeye çalıştı

Kocaeli Üniversitesi’nde özel güvenlik görevlileri, uygulamalı dersi gerçek zannetti

Kocaeli Üniversitesi’nde uygulamalı toplu pazarlık dersini gerçek zanneden güvenlik görevlileri müdahale etmeye çalıştı. “Bu iş yerinde grev vardır” pankartı ile fotoğraf çektiren öğrencilere müdahale etmek için koşan fakülte önüne gelen güvenlik görevlileri, meseleyi sonradan anladı.

Evrensel’in haberine göre, Kocaeli Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde (İİBF) 8. dönem seçmeli dersi olan, Uygulamalı Toplu Pazarlık dersinin ardından fakülte önünde hatıra fotoğrafı çeken öğrenciler, güvenlik görevlilerinin koşarak yanlarına gelmelerine anlam veremedi. Bölüm koridorunda yapılan grev uygulamasının ardından fakülte önünde hatıra fotoğrafı çekilen öğrenciler, güvenlik kamerasında özel güvenliğin dikkatini çekti. Koşarak öğrencilerin yanına gelen güvenlik görevlileri, “Burada ne oluyor?” diye sordu.

Ders kapsamında hazırlanan grev önlükleri ve grev pankartı ile bölümde grevlerini ilan ettikten sonra fakülte önüne çıkan öğrencilerden Uygulamalı Toplu Pazarlık dersi sonrası hatıra fotoğrafı çektirdikleri cevabını alan güvenlik görevlileri, telaşlanmalarıyla kaldı.

Dersin hocası Prof. Dr. Ahmet Selamoğlu ise öğrencilerinin şaşırdığını belirterek, “Ben hatıra fotoğrafı çekildikten sonra odama geçtim, olay benden sonra olmuş, sonra derste öğrencilerim söyledi. Gerçekten garip durum, bir şey de diyemiyorum. Memleketin içinde bulunduğu durumu bize gösteriyor” dedi.

İlgili:  Ankara Üniversitesi'nde öğrenciler üstlerini aratmadı, polis saldırdı: 11 gözaltı

KOÜ Çalışma Ekonomisi bölümünde Prof. Dr. Ahmet Selamoğlu’nun verdiği 8. dönem seçmeli dersinde öğrenciler gruplara ayrılıyor. Bir grup işçi sendikası, diğer grup ise işveren yönetimi oluyor. Bu iki grup toplu sözleşme sürecine giriyor. Anlaşma sağlanamayınca iş arabulucuya gidiyor. Arabulucudan da sonuç çıkmayınca işçi sendikası olan öğrenci grubu grev kararı alıyor ve bunu gerekli materyalleri de sağlayarak uyguluyor. Öğrenciler Çalışma Ekonomisi bölümünde; sendikacılık, toplu iş hukuku, toplu pazarlık ve toplu sözleşmenin pratiğini böylelikle öğrenmiş oluyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite