Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

‘Kokain tarlaları tropikal yağmur ormanlarının yok olmasına yol açıyor’

Bilim insanları, Orta Amerika ülkelerinde uyuşturucu madde üretiminde kullanılan koka bitkisi yetiştirmek üzere açılan ekim alanlarının tropikal yağmur ormanlarının yok olmasına neden olduğunu bildirdi

ABD’nin Oregon State Üniversitesinden araştırmacılar yaptıkları çalışmada, yasa dışı üretimi için yapılan bitkisi ekiminin güvenlik güçlerinin takibi nedeniyle giderek uzak ormanlık alanlara taşınmasıyla bölgede orman tahribatının yoğunlaştığı konusunda uyardı.

Araştırma için ABD’nin tarafından yürütülen Küresel Orman Değişimi programının uydu izleme verilerini inceleyen bilim adamları, 2001-2014 yılları arasında yağmur ormanlarında, önceki yıllardaki zamana bağlı azalma kalıplarına uymayan belirgin bir kayıp olduğunu saptadı.

Ormanlar içinde anormal boşlukların oluştuğu ve orman kaybının yoğunlaştığı bölgelerlerle ilgili verileri, ABD Ulusal Uyuşturucu Kontrol Politikası Dairesinden edindikleri Orta Amerika’daki muhtemel uyuşturucu ticareti güzergahlarına dair bilgilerle karşılaştıran araştırmacılar, uyuşturucu trafiği ve orman tahribatı arasında ilişki olduğunu gözledi.

Araştırmacılar ‘narko-orman tahribatı’ olarak adlandırdıkları etkinin, son 10 yılda Honduras, Guatemala ve Nikaragua’daki yağmur ormanlarının yüzde 30’unun yok olmasına yol açtığını belirtti.

‘Dünya’nın akciğerleri’ olarak adlandırılan, atmosferdeki karbon emilimini sağlayan en önemli kaynak olan ormanların tahrip edilmesinin ekosistemin dengesini olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

Araştırmanın bulguları ‘Environmental Research Letters’ dergisinde yayımlandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji