Bizimle İletişime Geç

Aktüel

‘Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız’

Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, “Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız” dedi

Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, Süryanilerin mülklerine el konulmasıyla ilgili açıklamasında “Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Artı Gerçek’teki köşesinde görüşlerine yer verdiği Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş Mardin’de Süryanilerin mülklerine el konulmasına ilişkin açıklamada bulundu.

“Mahkemeye başvuracağız ama Türkiye’de mahkemelerin durumunu biliyorsunuz” diyen Aktaş, Gergerlioğlu’nun, “Bu arada o alanları kullanamayacak mısınız?” sorusuna ise “Malı gasp edilen bizlere karar kesinleşene kadar buraları kullanmanıza müsaade ettik dediler. İhsan etmişler” diye yanıt verdi. Bu uygulamanın kendilerinde devlete olan güven konusunda travmaya neden olduğunu belirten Aktaş, bu hatadan acilen dönülmesi gerektiğini vurguladı.

‘Hiçbir zaman bu kadar karamsarlaşmamıştık’ da diyen Aktaş, mülklere el konulmasıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Bu gasp kararına çok üzgünüz, 6000 yıldır buralarda yerleşmiş kadim bir medeniyetin insanlarıyız, bizim mallarımızı niye gasp ediyorlar ki? Biz Hristiyanlar için zaten din devleti kurmak gibi bir ideal yoktur ki, devleti güç edinme aracı, güç isteğini de zulüm olarak görürüz, evet Haçlılar işgal zihniyetiyle hareket ettiler ama biz onları eleştiriyoruz, şu anda İslam dünyasında yöneticiler nasıl ki güç isteğini kullandırıyorsa o gün de Haçlılar dini siyasi emelleri için kullanarak işgalleri gerçekleştirdi. Biz kültürümüzü, dinimizi yaşamak istiyoruz.”

İlgili:  Prof. Dr. Ahmet Demirel, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki idari görevlerinden istifa etti

2 yıldır dini törenlerini yapamadıklarını da belirten Süryani Birliği Derneği Başkanı, ülkenin halini bir felaket olarak değerlendirerek de “Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız” dedi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel