Bizimle İletişime Geç

Yolculuk Blog

Kötülüklerin babasından bombaların anası – Soner Erdoğan

Amerika ’da nükleer olmayan en yıkıcı bombayı kullandı. Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan ordusunun envanterindeki en büyük GPS güdümlü nükleer olmayan bombanın, Afganistan’ın Nangarhar kentinin Archin kasabasında IŞİD-Horasan olarak bilinen örgütün sığınaklarını imha etmek amacıyla kullanıldığını duyurdu.

Bombaların anası olarak nitelenen bu canavar silah geniş bir alanda etkili olması ve yakıcı etkisinin yanı sıra aşırı yüksek ses ve yüksek parlaklığa da sahip. 9 tonluk patlayıcı içeren 10,5 tonluk bu bomba tam bir kitle imha silahı. Atıldığı yerde nükleer silah gibi çok büyük bir tahribat yaratıyor. Orijinal ismi ”Massive Ordnance Air Blast” (Havada Patlamalı Dev Mühimmat). “” yani “tüm bombaların anası” ifadesiyle aynı baş harflere sahip olduğu için bu lakabı almış. Amerikan ordusunun elindeki nükleer olmayan en güçlü bomba.

Nükleer olmayan bu en yıkıcı silah 14 Nisan’da Moskova’da düzenlenmesi planlanan Afganistan konulu görüşmelerden sadece bir gün önce kullanıldı. ABD “Rusya’nın bölgedeki etkisini artırmaya yönelik” diye nitelediği Çin, Hindistan ve İran’ın da dahil olduğu 12 devletin bir araya geleceği bu toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

Saldırı Amerika’nın küresel güç mücadelesinde en büyük rakipleri olan Çin ve Rusya’nın ve onların bölgedeki en önemli müttefiki İran’ın komşusu olmak gibi olağanüstü stratejik öneme haiz Afganistan denkleminden çıkmaya niyeti olmadığının açık ifadesi. Ama bundan ibaret değil hiç kuşkusuz. Amerikan emperyalizmi bu silahı kullanarak aynı zamanda çıkarlarını gerçek kılmak için yapabileceklerinde hiçbir sınır tanımayacağını da ilan ediyor. Küresel hesaplarına engel oluşturan Çin, Rusya, Suriye, İran, Kuzey Kore gibi güçleri açıktan tehdit ediyor.

Amerikan emperyalizmi bir hafta önce de Suriye’de bir askeri üsse, Suriye ordusunun İdlib’de kimyasal silah kullandığı yalanını gerekçe ederek 59 füze fırlatarak saldırmıştı. Bu saldırı ve bombaların anası isimli kitlesel imha silahının kullanılması Amerikan emperyalizminin yeni dönem saldırı kampanyasının işaret fişekleri. Küresel hegemonyasını muhafaza etmek için ordusunun bütün saldırı kapasitesini kullanma kararlılığı içinde olduğunu gösteren işaretler.

, Afganistan’daki saldırı sonrasında yaptığı açıklamada; “Biz dünyadaki en büyük orduya sahibiz ve onlar her zamanki gibi işlerini yaptılar, bu noktada onlara tam yetki verildi.” diye konuştu. Bu açıklama da Amerikan ordusunun Amerikan emperyalizminin çıkarları için her zamankinden fazla devreye sokulduğunu ifade ediyor. Amerikan ordusunun ne iş yaptığını çok iyi biliyor insanlık. 72 yıl önce Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerini nükleer bombalarla yok etmesinden, Vietnam’dan, Irak, Afganistan, Suriye işgallerinden. CIA’nın organize ettiği darbelerden, katliamlardan…

Amerikan emperyalizmi bir kez daha dünyadaki en yıkıcı ve zalim güç olduğunu hatırlatıyor herkese. Nükleer silah kullanma dahil her türden kötülüğü yapabileceğini. Bunun Trump’ın kişiliğiyle ilgisi yok. Amerika’nın emperyalist çıkarları bu türden saldırgan politikaları bir zorunluluk haline getirmiş durumda.

Kapitalizmin en yüksek aşaması olan emperyalizm dünyayı büyük bir yıkımın eşiğine getirmiş durumda. Yeryüzünün barışa ulaşması için emperyalist kapitalizmin yıkılmasından başka yol yok.

Ya sosyalizm ya barbarlık yani…

İlgili:  İKSV'den kurtulmak - Ali Baran Akmaz

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Yolculuk Blog