Bizimle İletişime Geç

Bilim

Küresel ısınma en çok yoksulları etkileyecek

ABD’li bir grup araştırmacının edindiği kanaatlere göre, küresel ısınma havayı etkilediği gibi ekonomiyi de etkileyecek

İklim değişikliğinin, sadece sıcaklıklara değil ekonomiye de etkisinin büyük olması bekleniyor.

gibi tüm bir kıtaya yayılan bir ülke üzerindeyse sonuçları oldukça çeşitli. Bir grup araştırmacı, Amerika’nın haritasını çıkardı ve ekonomik değişkenleri de kullanarak bölge bölge tahminlerde bulundu.

İklim değişikliğinin ABD için birinci derecedeki etkileri arasında yoksulların daha da yoksullaşması var. Bu sonuç, yeni yayınlanan bir rapordan.

VOA’nın aktarımına göre, Rutgers Üniversitesi’nden Richard Koop’a göre en ağır darbeyi, uyum sağlamada en çok zorlanan alacak:

“Bu değerlendirme, Amerika’da ekonomik riskin daha yoksul bölgelerin üzerine daha fazla yük bindireceğini ortaya koyuyor zira yoksulluk zaten ülkenin daha sıcak bölgelerinde yaygın.”

Haritadaki kırmızı alanlar, yükselen sıcaklıkların ekonomik etkisini gösteriyor. Yeşil alanlarsa sıcaklıktan yararlanacak bölgeleri:

“Geçmişte, Amerika’yı tek parça olarak düşünür ve bu şekilde kazanacağını ya da kaybedeceğini sanırdık. Oysa şu anda yaşanan, iklim değişikliğine bağlı olarak gittikçe derinleşen bir eşitsizlik.”

Yine de herkes kötü etkilenecek

Tahminlere göre sıcaklıklardaki her bir derecelik artış, Amerika’nın gayrısafi milli hasılasında yüzde 1,2’lik kayba neden olacak: “Yani sıcaklarının yüksek olduğu sahil şeridindeki Güney’de yaşayan nüfusun, gelirinin yüzde 20’sine yakınını kaybettiğine tanık olabiliriz. Daha serin olan kuzey ve batı bölgelerindeyse, halkın bundan çıkar sağlayabileceğini tahmin ediyoruz.”

İlgili:  ABD'de senaristler greve gidiyor

Amerika’nın Sesi’ne konuşan iki uzman da, en büyük etkinin sağlık sektöründe hissedileceğini söylüyor:

“Özellikle Amerika’nın güneyinde aşırı sıcaklar başlayınca, birçok kişinin sıcak çarpmasına maruz kalacağını ve ölümler yaşanacağını göreceğiz. Bunu önlemek ve bununla mücadele etmek için toplumların çok para harcaması gerekecek.”

Science dergisinde yayınlanan raporu hazırlayan ekip, bulgularının Amerikalı siyasetçilere, ekonomi politikalarıyla ilgili yol göstermesini umuyor.

Araştırmacılar, dünyanın geri kalanı için de benzer bir çalışma yapmayı planlıyor: “Araştırma bağlamında bundan sonraki hedefimiz, ayrıntılı iklim modelleri ve iklim değişikliğine verilen tarihi tepkilerin çerçevesini küresel bir ölçüte taşımak.”

Araştırmanın tamamı ve haritalar impactlab.org internet sitesi üzerinden paylaşılıyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim