Bizimle İletişime Geç

Politika

Kürkçü: Hükümet’ten beklenen yürüyüşü güvence altına almasıdır

Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ve sonrasında başlayan yürüyüş üzerine Meclis Genel Kurulu’nda HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü değerlendirmelerde bulundu

İzmir Milletvekili , Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Milletvekili ’nun tutuklanması ve sonrasında başlayan yürüyüş üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın yürüyüş hakkındaki açıklamalarını eleştiren Kürkçü şöyle konuştu:

Bir milletvekilimizin Enis Berberoğlu’nun hapsedilmesinin ardından başlayan bir protesto ve bundan doğan bir dizi tartışma ’nin gündemini örtüyor. bütün dünyada bu gündem dolayısıyla tartışılıyor, hakkındaki fikir burada oluşuyor. Ancak Meclis’in buna yeterli ilgiyi gösterdiği kanısında değilim. Buna ilgi göstermemiz ve çare bulmamız gerekir.

Berberoğlu’nun tutuklanması için ‘yerindedir’ diyen görmedim

Enis Berberoğlu’nun hapse atılması sürecinin herhangi bir biçimde adaletle açıklanamayacak bir sonuç olduğu konusunda yaygın bir kanaat var. Bu karar Yargıtay’dan geçmediği için kimse, “Kesinleşmiştir, nihaidir. Kurum bu konuda bütün karinelere ve bütün içtihatlara bakarak bir sonuç vermiştir” diyemiyor. Olan şey, gerekmediği hâlde alınabilecek en ağır tedbirin alınarak bir milletvekilinin hapse konulmasıdır. Burada genel olarak bir yanlışlık olduğu düşüncesi var. “Doğru oldu, haklıdır, yerindedir. Daha da beteri olsun” diyeni görmedim.

İlgili:  Erdoğan'dan CHP'li Büyükerşen'e telefon

Hükümet’ten beklenen yürüyüşü güvence altına almasıdır

Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermiş olan milyonların yani bugün Türkiye’de oy kullanma hakkına sahip olanların yüzde 30’una yakınının gösterdiği bir tepki var. İnsanlar burada bir adaletsizlik, bir haksızlık, bir kabul edilemezlik olduğu görüşüyle yola çıktılar ve yürüyorlar. Demokratik bir Hükümet’te beklenecek olan şey şundan ibarettir: “Yürümek her yurttaşın hakkıdır. Buyurun yürüyün, biz sizin yürüyüşünüzü güvence altına alırız”. Demokratik bir hükümetin diyebileceği başka hiçbir şey yoktur. Ancak biz ne işitiyoruz hem Başbakan Binali Yıldırım’dan hem Cumhurbaşkanı’ndan? Bu yürüyüşün son derece tehlikeli olduğunu, kamu düzeninin altüst olduğunu, bir an önce buna son verilmesi gerektiğini, adaletin sokakta aranamayacağını.

AKPM: Gösteri özgürlüğü temel haktır

Gezi olayları sonrasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi bu konuda bir tartışma yaptı. Dedi ki: “Toplantı ve gösteri özgürlüğünün düzensiz ve izinsiz protestolar da içinde olmak üzere bir demokraside temel hak olduğunu kayıt altına alırız. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11’inci maddesi güvencesindedir ve AİHM içtihatlarının daimî bir ögesidir.”

İlgili:  ABD ile vize krizinde kritik gelişme: İlk diyalog toplantısı yarın

Demirel ve ’ın sözleri arasında benzerlik yok

Cumhurbaşkanı dedi ki: “Süleyman Demirel’i hatırlatıyor bunlar bana. O da demişti ki: ‘Yollar yürümekle aşınmaz, yürüyerek yolları aşındıramazsınız.’ Tarih hakkında ve dil hakkında eksik bilgiyle konuşulunca tabii ki böyle denir. Aslında, Süleyman Demirel muarızları tarafından çarpıtılan bu sözünde şunu söylemişti: “Kudretli iktidar, eline sopa alan ve her önüne gelenin başına vuran iktidar değil, vatandaşın hak ve hukukunu gözeten iktidardır. Memleketin huzura, sükûna ihtiyacı vardır, memleketimiz hareketlenmiştir. Bu sebepten bazı rahatsızlıklar olacaktır. Gösteriler yapılıyor diye asabımız hiçbir zaman bozulmamalıdır. Sokaklar eskimez, takati olan yürür.”

Süleyman Demirel ile Recep Tayyip Erdoğan arasında sokaklar ve yürüyüş bakımından her iki konuşmada da “sokak” ve “yürümek” geçmesi dışında başka hiçbir benzerlik yoktur. Meclis eğer bir sonuç çıkaracaksa Süleyman Demirel’in sözleri üzerinde daha dikkatle düşünse iyi olur.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika