Bizimle İletişime Geç

Dünya

Lavrov’dan Suriye ordusu uçağını düşüren ABD’ye: Tek taraflı eylemlerden kaçının

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Rakka’da, Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürmesiyle ilgili açıklama yaptı

Dışişleri Bakanı Sergey , öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ’da, ordusuna ait bir uçağı düşürmesiyle ilgili açıklama yaptı. Lavrov, ABD’ye eylemlerini koordine etme ve ’nin onayı olmayan tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

’in başkenti Pekin’de BRICS ülkeleri dışişleri bakanları görüşmesi çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov “Suriye’de olanlarla ilgili konuşacak olursak… Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Karadaki her hangi bir eylem konusunda Şam’ın onayı alınmalı” ifadelerini kullandı.

Rusya, İran ve ’nin Astana süreci çerçevesinde teklif ve girişimlerinde Suriye hükümetiyle anlaştığını da vurgulayan Lavrov “Tüm taraflar böyle davranmalı. Suriye’deki güvenli bölgeler, ilerleme kaydedebilmek için olası seçeneklerden biri. ABD ve Suriye’de güçleri veya akıl hocaları olan tüm tarafları hükümetin onayıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızla koordine olmaya çağırıyoruz” dedi.

İlgili:  Suriye'deki ateşkes sona erdi: ABD ve Rusya acil toplanıyor

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya