Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Lice’de askeri zırhlı aracın ezdiği 85 yaşındaki kadının kardeşi: Polis, ‘Git ablanın parçalarını topla’ dedi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde askeri zırhlı aracın ezerek öldürdüğü 85 yaşındaki Pakize Hazar’ın kardeşi, polisin kendisine “Git ablanın parçalarını topla” dediğini söyledi

’ın ilçesinde 3 gün önce askeri zırhlı aracın çarptığı 85 yaşındaki ’ın kardeşi Hasret Yaşarer, polisin kendisine  “Git ablanın parçalarını topla” dediğini söyledi. Yaşarer, sözlerinin devamında “Ben de etrafa dağılan vücudunun parçalarını torbaya doldurup polise verdim” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; uzun süre sokak ortasında bekletilen Hazar’ın cenazesi, otopsi işlemleri için Halis Toprak Vakfı Lice Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Pakize Hazar’ın ailesine yaptığı taziye ziyaretinin ardından Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Lice Kaymakamlığı ve Lice Cumhuriyet Başsavcılığı ile olay hakkında görüşmek üzere randevu talep etti, ancak yetkililerin makamları dışında bulunmaları nedeniyle görüşmelerin yapılamadığı belirtildi.

Özmen ve beraberinde bulunan heyet, olayın gerçekleştiği Postane Caddesinde incelemelerde bulundu. Olayla ilgili Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen imzalı yapılan yazılı açıklamada, sorumluların derhal yargılanması gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Diyarbakır Barosu olarak başta İçişleri Bakanlığı ile Adli ve idari makamları bir an önce, tarafsız, etkili ve hızlı bir soruşturma yürütmeye davet ediyoruz. Bu suçun sorumluları derhal açığa alınmalı ve yargı önüne çıkartılmalıdır” denildi.

İlgili:  Diyarbakır'da gözaltına alınan Amerika'nın Sesi muhabiri serbest bırakıldı

torba verdi’

Eşi ile birlikte Abalı Köyünde yaşayan Pakize Hazar’ın yaşamını yitirmesine tesadüfen şahit olan kardeşi Hasret Yaşarer (80), Hazar’ın yaşlılık maaşını almak için Lice’deki PTT’ye gittiğini, kendisinin de orada maaş almak için bulunduğunu ve ablasının ezildiğini gördüğünde polisin eline siyah bir poşet verip 1 metrelik alana dağılan uzuvlar için “Git kardeşinin parçalarını topla” dediğini iddia etti.

DİHABER’de yer alan habere göre, Yaşarer, “Vücudunun yarısı paramparça olmuştu. İlkin tam emin olamadım ama kadının giydiği ayakkabı ve elbiselerden ablam olduğuna emin oldum” dedi. Ablasının Lice’de olduğundan dahi haberi olmadığını anlatan Yaşarer, şu ifadeleri kullandı:

“Polis daha sonra elime siyah bir poşet verdi ve ‘Git ablanın parçalarını topla’ dedi. Ben de etrafa dağılan vücudunun parçalarını torbaya doldurup polise verdim. Bu an boyunca sadece beni izlediler. Zaten daha sonra bayılmışım. Gözümü hastanede açtım”.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel