Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Lice’de köylerine dönenlere ‘Neden döndünüz’ baskısı

Lice’nin Aliye mezrasına yapılan operasyon sırasında askerlerin köylülere, “Neden köye geliyorsunuz. Gelmeyin köye” dediği aktarılyor

’ın ilçesi Yalımlı Aliye mezrasında geçen hafta düzenlenen bu güne kadar yapıan operasyonların en kapsamlılarından biriydi. Yüzlerce askerin helikopterlerle köyün tepe ve kırsal alanlarına indirildiği 2 gün sürdü. Yola döşenen patlayıcının patlaması sonucu operasyonu yöneten binbaşı ile bir hayatını katbetti.

Lice’ye dönük her operasyonda Aliye mezrasındakilere baskı uyguladığını söyleyen köylüler, operasyonlar sırasında yaşadıklarını DİHABER’e anlattı.

‘Gelmeyin köye’

Yıldız Elma, geçen hafta yapılan operasyonla ilgili şunları söyledi: “Askerler sabah saat 06.00’da helikopterlerle köyün kırsalına indirildi. Askerler gelir gelmez bizi evimizden çıkardı. Evimizi didik didik aradılar. Bütün eşyaları kırıp, döktüler. Gizli kamera yerleştirdiler. Sonra da bize ‘Burada PKK’liler var mı?’ diye sordular. Biz de yok dedik. ‘Nasıl yok, nasıl bilmezsiniz, sizden ekmek istemiyorlar mı? Neden köye geliyorsunuz? Gelmeyin köye’ dediler.”

‘Köyümüzü terk etmeyiz’

Operasyonların amacının köyleri boşaltmak olduğunu belirten Elma, asla köyü terk etmeyecekleri dile getirdi ve şöyle devam etti: “Öleceğimi de bilsem köyümden vazgeçmem. O kadar emek verdim. Ne büyük zorluklarla ev yaptım. Sebze ve meyve ağaçları diktim. Yazık değil mi verdiğim emeğe. Verdiğim emeği devletin operasyonlarına heba etmem. İnsanın toprakları canı gibidir, vazgeçmeyiz.”

İlgili:  Fatih Tezcan ne diyeceğini şaşırdı: Yakılarak öldürülen Türk askerleri gerçek Türk askeri değildir

‘Lice devletin hep hedefiydi’

Lice’nin her zaman devletin hedefinde olduğunu söyleyen köy sakinlerinden Cengiz Tatar da, operasyonlarla halk canından bezdirilip yerinden edilmek istendiğini vurguladı. Yapılanların bir zulüm olduğunu söyleyen Tatar, köylerinin üzerinden 24 saat heronların gezerek keşif yaptığını aktardı. Operasyonlar esnasında da hiç kimsenin evinden çıkamadığını belirten Tatar, satmak için ektikleri sebzelerin tümünün ziyan olduğunu ve operasyonların mağduriyetten başka bir şey vermediğini kaydetti.

Tatar, “Tüm baskılara rağmen nasıl ki 90’larda direndik, bugün de direneceğiz. Bir daha köylerimizin boşaltılmasına, evlerimizin yakılmasına izin vermeyeceğiz. İnsanlar büyük bir emek ve çabayla köyleri yeni yeni canlandırdı. Tansu Çiller politikaları yeniden hayata geçirilmek isteniyor. Buna karşı geleceğiz” diye konuştu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel