Bizimle İletişime Geç

Dünya

Macron’a karşı ilk grev, halk sokaklarda: ‘Tembel ve marjinaller’ burada, Macron nerede?

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’un yeni çalışma reformuna karşı halk güçlü eylemlerle sokakta

Fransa’da sendikalar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Meclis’i by-pass edecek kararname ile çıkarmaya çalıştığı iş yasası reformuna karşı sokak eylemlerine başladı.

Evrensel’de yer alan habere göre; tren işletmelerindeki grev nedeniyle başta Paris olmak üzere büyük şehirlerde ulaşım sekteye uğradı. Bazı yerlerde trenlerin yarısı çalışmadı. Ryanair havayolu şirketinde ise yer hosteslerinin çalışmaması nedeniyle şu ana kadar en az 110 sefer yapılamadı.

200 miting ve yürüyüş

Fransa’da CGT sendikasının iş yasası reformuna karşı seferberlik çağrısı sonucu, ülke çapında 180’den fazla gösteri gerçekleşti. Paris’te çatışmalar patlak verdi ve üç kişi tutuklandı. Paris’te sendikalara göre 60 bin kişi, valilik kayıklarına göre 24 bin kişi eylemlere katıldı.

Macron’a ilk grev

Fransa’da işçi sendikaları ve konfederasyonların karşı çıktığı Çalışma Yasası Reformu’nu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçirmek istiyor. Yasaya tepki olarak düzenlenen eylemler, cumhurbaşkanı seçildikten sonra Emmanuel Macron döneminin ilk sokak eylemi oldu.

Paris’in yanı sıra Marsilya, Nantes, Lyon, Rennes kentleri başta olmak üzere ülke çapında 180’den fazla şehirde halk sokağa çıkarak Çalışma Yasası Reformu’nu protesto etti. Ülke çapında ikisi hariç tüm işçi ve öğrenci konfederasyonları, reformu protesto için eyleme katıldı.

İlgili:  Kılıçdaroğlu: Özgür ruhumla baş edemiyorlar, daha çok sokakta olacağım

Macron: Tembel ve radikal marjinaller

Bastille meydanında yapılan Paris’teki eylemde; umhurbaşkanı Macron’un yasaya karşı çıkanları “tembel ve radikal marjinaller” diye tanımlaması ve “tembellere prim vermeyeceğini” söylemesine atıfta bulunan işçiler “Tembeller burada, Macron nerede” sloganları attı.

CGT Sendikası Genel Sekreteri Philipppe Martinez ise, “Bu yasaya karşı gücümüzü göstereceğiz” dedi

Kortejde taşınan tabutlarla, yasanın işçiyi öldüreceği vurgusu yapıldı. Tabutların yanında eylemciler, “Ölmek istemiyoruz” yazısı ile ve “35 bin aile, 200 bin çalışan tehlikede” yazan tişörtlerle yürüdüler.

‘Macron buranın İngiltere değil; Fransa olduğunu görecek’

“La France Insoumise” (Boyun Eğmeyen Fransa) hareketi lideri Jean Luc Melenchon da kendi seçim bölgesi Marsilya’da gösterilere katıldı. Paris eyleminden önce başlayan eylemde Melenchon, “Macron, buranın İngiltere değil Fransa olduğunu görecek. Fransızlar vahşi liberalizmi istemiyorlar. O Çalışma Yasası’nın her sayfası mücadele ile yazılmıştır. Bu hakların hiçbiri bize başkalarınca verilmedi, hepsi bedel ödenerek alındı. Bu yasaya sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Ülkenin en güçlü işçi sendikası konfederasyonu CGT, 21 Eylül’de tekrar sokağa ineceklerini, La France Insoumise” (Boyun eğmeyen Fransa) partisi de 23 Eylül’de sokağa çıkarak ülke genelinde çalışma yasasını protesto edeceklerini açıkladı.

İlgili:  Le Pen: Donald Trump ile aynıyız, çünkü çürümüş sisteme karşı çıkıyoruz

Hükümet ise tepkilere rağmen geri adım atmayacağını açıkladı.

Macron ne istiyor?

Macron, Fransa’da artan işsizlikle mücadele adına patronların işçi çıkarmasını kolaylaştıracak ve tazminatları sınırlayacak bir iş yasası çıkarmayı planlıyor. Yasa, Almanya’da 2010 yılında uygulamaya sokulan Ajanda 2010 örnek alınarak hazırlandı.

Buna göre sendikaların yetki ve hakları azaltılacak, işsizlere sunulan her işi almaları yönünde baskı yapılacak, prekarite yaygınlaştırılacak, işçi atmalar kolaylaştırılacak, işçi ücretleri kolayca azaltılabilecek.

2016 yazında da Macron’un halefi François Hollande’ın parlamentoyu hiçe sayarak kararname ile çıkardığı iş yasası sendikaların tepkisiyle karşılaşmış, grevler, yürüyüş ve mitingler yapılmıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya