Bizimle İletişime Geç

Kadın

Mahkemeden emsal karar: Rıza ile alınan alkol, rıza sonucunu doğurmaz

Ankara’da bindiği takside, taksicinin tecavüze uğrayan kadının davasında mahkeme emsal bir karar vererek “Rıza ile alkol alımı, rıza sonucunu doğurmaz” dedi

S.Ü. adlı , 23 Şubat 2016’da saat 19.00 sıralarında evine gitmek üzere O.İ.I. adlı şahsın taksisine bindi. Etimesgut civarında bir büfeden enerji içeceği ve votka alan O.İ.I. adlı taksici, alkollü içecekten S.Ü.’ye de ikram etti. S.Ü., alkolün etkisiyle baygınlık geçirdi. Taksi şoförü O.İ.I., baygınlık geçiren S.Ü.’ye tecavüz etti. Cinsel istismarcı taksi şoförüne Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıldı.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun aktardığına göre; fail O.İ.I. mahkemedeki ifadesinde, “cinsel birleşmenin mağdurun rızasıyla gerçekleştiğini” söyleyerek kendini savunmaya çalıştı. Cinsel istismara maruz bırakılan S.Ü. ise mahkemede “cinsel birleşmenin rızasına dayalı olmadığını, bir süre sonra kendisine geldiğinde sanığın üzerinde yattığını fark etmesi üzerine elleri ve ayaklarıyla vurarak sanığı kendisinden uzaklaştırmaya çalıştığını, bu aşamada araçtan aşağı inerek, bir arkadaşından telefonla yardım istediğini” anlattı.

Karar: Mahkemeden 18 yıl hapis

Ankara Batı 3. Ağır Mahkemesi tarafından verilen kararda “rıza ile kabul edilen alkollü içecek, fail ile cinsel ilişkiye girme konusunda da isteği olduğu sonucunu doğurmaz” denildi. Kararda, cinsel istismara maruz bırakılan kadının, alkollü içeceğin etkisiyle aşırı derecede sarhoş ve kendisini savunamayacak durumda olmasından istifade eden taksicinin cinsel istismarda bulunduğunun kabulü gerektiği belirtildi. Tecavüz failine, nitelikli cinsel saldırı suçunu düzenleyen TCK’nın 102/2. maddesi gereği 12 yıl hapis cezası verildi. Suçu kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı işlediğinden cezası TCK’nın 103/3-a maddesi uyarınca yarı oranında artırılıp 18 yıla çıkarıldı ve cezanın ertelenmemesine hükmedildi.

İlgili:  Sevgilisini öldüren erkek yeniden yargılanıyor: Ben rahmetliye hep iyilik ettim ama beni tahrik etti

Başsavcılık’tan itiraz: Şüpheden sanık yararlanır

Temyizde, Yargıtay 14. Ceza Dairesi, cinsel istismara maruz bırakılan S.Ü.’nün karşı koyup bağırmaya başladığı, çevreden yardım isteyip araçtan inmeye çalıştığı, sanığın kendisini araçtan indirmesiyle de arkadaşını arayarak durumu haber vermesini gerekçe göstererek, “ceza artırımı yönünden kararın bozulmasına” karar verdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise “sanığın suçu cebir ve tehditle işlediğini gösteren her türlü şüpheden uzak ve kesin nitelikte delil bulunmadığı, ceza hukukunun temel kurallarından biri olan şüpheden sanık yararlanır ilkesi uyarınca” beraat kararı verilmesi için karara itiraz etti. Başsavcılığın itirazı üzerine dosya geçen salı günü YCGK’da görüşüldü. Kurul, Başsavcılığın itirazını reddetti.

Taksi şoförünün cinsel istismarda bulunduğu yönündeki yerel kararı YCGK’ca da onanarak kesinleşmiş oldu. Ancak, ceza artırımı yönünden bozulan karar uyarınca dava, Ankara Batı 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülecek. bozmaya uyarsa cinsel istismar cezası 12 yıla inecek. Yerel 18 yıl hapis cezasında direnirse, dosya yeniden YCGK’ya gelecek.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın