Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Marmara Üniversitesi, plansız programsız taşınıyor: Kimlere ne söz verildi?

Eğitim ve bilim emekçileri, Marmara Üniversitesi’nin tüm fakültelerinin plansız-programsız şekilde Başıbüyük Yerleşkesi’ne taşınmasına ilişkin yayımladığı açıklamada, söz konusu hamlenin üniversiter alanın bütününe yönelik bir saldırı olduğunu vurgulayarak, rant temelli anlayışa son verilmesini istedi

Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, Marmara Üniversitesi’nin alelacele Başıbüyük Yerleşkesi’ne taşınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kimlere verildiği belli olmayan sözlerden dolayı koca bir yüksek öğretim kurumu yangından mal kaçırır gibi taşınıyor, bedelini hepimiz ödüyoruz” denildi.

Eğitim ve bilim emekçileri, üniversitenin yangından mal kaçırır gibi taşındığına dikkat çekerek, “Marmara Üniversitesi kurumsal kimliğini kaybetme sürecinden bir an evvel çıkmalıdır. Yükseklere yaranmak Marmara Üniversitesi idaresinin kurumun geleceğini planlamadaki nirengi noktası olamaz. Marmara Üniversitesi geleceğini öğrencilerinin ve akademik çalışmaların ihtiyaçları doğrultusunda uzlaşmacı ve katılımcı bir şekilde planlamalıdır. Okuldaki çalışma barışı da ancak böyle korunabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Daha önce Marmara Üniversitesine ait olan Haydarpaşa Yerleşkesinin Meclisten apar topar geçirilen bir yasayla Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilmesinden sonra Marmara Üniversitesi’ne bağlı birimler hızla Haydarpaşa’dan, Marmara Üniversitesine bağlı diğer yerleşkelere, özellikle de Maltepe Başıbüyük Kampüsüne, taşınmak zorunda bırakıldılar.

Öte yandan, Maltepe’de bulunan Kenan Evren Kışlası’nın da Marmara Üniversitesi’ne devredilmesi nedeniyle Marmara Üniversitesi TOKİ ile bir protokol imzaladı. Bu protokole istinaden İstanbul’un Nişantaşı, Bahçelievler gibi semtinde bulunan yerleşkeler TOKİ’ye devredildi.

İlgili:  Marmara Hukuk'un ders saatlerine 'namaz' ayarı

85 bin civarı personel ve öğrenci toplam sayısıyla Marmara Üniversitesi kalabalık bir kurum ve bu plansız yapısal dönüşüm okulda sıkıntılı süreçler yaşanmasına neden oluyor.

Personelin kurulu düzenlerinden kopup yeniden ev bulma, ev taşıma, çocuklarına yeniden okul bulma ve benzeri sıkıntılar ile cebelleşmek zorunda bırakıldığı, sürecin maddi getirisi yanında insana etkisinin hesaba katılmadığı bir gözü dönmüşlük var zira. Ev düzenlerini bir çırpıda değiştirme becerisi gösteremeyip, kentsel-rantsal dönüşümün kolaylaştırıcısı olamayacak durumda olan personel ise uzun mesafelerden işe gelme ve gitmede geçen süre, eğitim gören çocuklarının durumu gibi sorunlar yüzünden stresli günler geçiriyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite