Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Marmara Üniversitesi’nin yüksek lisans ve doktora mülakatlarında torpil rezaleti

Marmara Üniversitesi doktora ve yüksek lisans öğrenci alımı sırasındaki son aşama olan mülakatlarda torpil rezaleti yaşandı

Marmara Üniversitesi doktora ve yüksek lisans öğrenci alımı sırasındaki son aşama olan mülakat sonuçları, üniversitelerdeki kadrolaşma ve torpil rezaletini gözler önüne seriyor.

soL’un haberine göre, üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaşanan iki olay sosyal medyada gündem olmuş durumda. Buna göre ilk olay Uluslararası İlişkiler doktora bölümünde yaşandı. Doktora programı için başvurda bulunan ve Akademik Personel Seçme Sınavı (ALES) puanı 100 üzerinden 92, Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) ise 100 üzerinden 98 olan bir öğrenciye mülakat sonucu olarak 100 üzerinden 5 puan verildi.

5 puan verilen öğrencinin olayı sosyal medyada duyurmasının ardından üniversite yönetimi Twitter hesabından duyuru yaparak, mülakatın iptal edildiğini ve rektörlük bünyesinde kurulan juri tarafından öğrencinin yeniden mülakata çağırılacağını duyurdu.

Yüksek lisans mülakatlarında da skandal

Olayın ardından bir gün geçmesinin üzerinden ikinci vaka ise yine Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı İktisat Bölümü’nde yaşandı. Yüksek Lisans için yapılan mülakatta 15 öğrenciye 100 üzerinden 100 puan verildi.

İlgili:  Gardiyanlar, Gülmen ve Özakça’yı 'Öldün mü, yaşıyor musun' diye kontrol ediyor!

Asil olarak 15 öğrenci alan bölümün 15 öğrencisine de 100 puan vermesi, yaşanan doktora rezaletinin ardından sosyal medyada yeniden gündem oldu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite