Bizimle İletişime Geç

Politika

Meclis, gazetecilere yasaklanıyor

TBMM Başkanlık Divanı, Meclis’e ilişkin yeni güvenlik düzenlemelerini kabul etti. Yeni düzenlemelere göre; Meclis kulisleri gazetecilere kapatılıyor

Başkanlık Divanı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ’e ilişkin güvenlik planlamasını; muhalefetin itirazlarına rağmen kabul etti. Yeni plana göre, kulislerine milletvekillerinin danışmanları dahil hiç kimse giremeyecek. ana binasında turnikeli sistem kullanılacak. Ziyaretçi sayısına sınırlama getirilirken, bir yıl hapis cezası alanlara da ’ye giriş yasağı uygulanacak.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberinde yer alan; yönetmelik kararı olarak değil Divan kararı olarak alınan; ve ’nin itiraz ettiği yeni düzenlemelere göre; Meclis yerleşkesinde alınacak güvenlik önlemleri şöyle:

Araçla girişe sınırlama: Yerleşkeye Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlık yapmış olanlar, siyasi partilerin vekil olmayan genel başkanları, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve çekirdek aileleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi, bakan yardımcıları, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları ve MGK Genel Sekreteri, önceki dönem milletvekilleri, kamu başdenetçisi, sayıştay dahil yüksek yargı başkanları ve üyeleri, kuvvet komutanları dışında araçla kimse giremeyecek.

Vekile özel geçiş sistemi: Milletvekilleri tanımlanan araçla veya şoförle geldiklerinde herhangi bir güvenlik kontrolü olmadan giriş yapabilecek. Vekiller kendi aracında iken veya başka bir araç içindeyken eşi ve çocukları hariç diğer misafirlere güvenlik kontrolünden geçtikten sonra giriş kartı verilecek.

İlgili:  İşte Fikri Sağlar'ın disiplin kuruluna sevkine ret ve kabul oyu veren CHP PM üyeleri...

Ana binaya turnike: TBMM ana binasında turnikeli sistem kurulacak. Vekiller giriş yapmak istediklerinde VIP turnikeyi kullanacak. Ziyaretçi ve görevli personel ise geçiş kartı aracılığıyla turnikeden geçecek. Personel ve ziyaretçiler için verilecek kartlar yenilenerek kopyalanamaz hale getirilecek.

ve personele ayrı kapı: TBMM’ye araçla gelen personel, milletvekili danışmanları, parlamento muhabir, kameraman ve fotoğrafçıları ile bu kişilerin birlikte getirdiği misafirler; Güvenlik kapı ile Çankaya kapı arasında mevcut alana açılacak ayrı bir kapıyla giriş yapacak. TBMM dışında ve içindeki otoparklardan hizmet binalarına ring seferleri konulacak. Gazeteciler araçlarını kendilerine tahsis edilen alana park ettikten sonra güvenlik kontrolünden geçerek yaya olarak yerleşkeye giriş yapabilecek.

Gazetecilere yasağı: Kulislere milletvekilleri danışmanları dahil hiç kimse giremeyecek. Kulislerde bakanlara yalnızca bir koruma bir danışman eşlik edebilecek.

‘Geçmişte uygulanmadı’

TBMM İdare Amiri Salim Uslu ise Başkanlık Divanı’nda alınan gazetecilere kulis yasağı ile ilgili kararın, “Bu karar gazetecilerin kulise giremeyeceği anlamına gelmez. Geçmişte de bu tür kararlar alındı ancak hiçbir zaman uygulanmadı” dedi

İlgili:  Muradiye belediyesine atanan kayyum iki gazetecinin işine son verdi

Toplantıda SİHA tartışması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunumu sırasında TBMM’de güvenliğin sağlanması için droneların kullanılacağını söylemesinin ardından HDP’li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, “Dronlara karşıyım. İnsanları öldürüyor” diye tepki gösterdi. Bakan Soylu, Hakkari’de öldürülenlerin “” olduğunu savundu.

Türbanlı kavasa vize

Toplantısında TBMM Personeli Giyecek Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle Tutanak Hizmetleri Başkanlığı ile Genel Kurul’da vekillerin ihtiyaçlarını karşılayan kavaslara yapılacak giyecek yardımına “başörtüsü, fular ve kravat” eklendi. Böylece TBMM Genel Kurulu’nda görev yapan kavasların türban takmalarının önü açıldı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika