Bizimle İletişime Geç

Politika

Meclis’in mesaisi yoğun: Bölge adliye mahkemeleri, İçtüzük değişikliği ve OHAL’in uzatılması görüşülecek

TBMM Genel Kurulu’nun mesaisi bu hafta yoğun

, yaklaşık bir aylık aranın ardından yasama çalışmalarına tekrar başlayacak. Genel Kurul bu hafta, ’in uzatılmasının da aralarında bulunduğu üç Başbakanlık tezkeresi için mesai yapacak.

Genel Kurulu, Başkanlığına sevk edilmesi halinde; OHAL’in 19 Temmuz Çarşamba günü saat 01.00’den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için mesai yapacak. Genel Kurulda, Birleşmiş Milletler geçici görev gücü bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin UNIFIL harekatına iştirak etmesi hususunda ’nin kararıyla uzatılan izin süresinin, 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren 31 Ekim 2018 tarihine kadar tekrar uzatılmasına dair Başbakanlık Tezkeresi görüşülecek. Aynı gün; Birleşmiş Milletlerin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışına gönderilmesi, hükümet tarafından verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için ’nin kararıyla hükümete verilen izin süresinin 2 Ağustos 2017 tarihinden itibaren 31 Ekim 2018 tarihine kadar uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi de ele alınacak.

İlgili:  HSK üyeleri belli oldu: HDP'liler salonu terk etti, CHP'liler oy kullanmadı

Bölge adliye mahkemelerine ilişkin tasarı görüşülecek

Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da Genel Kurulda görüşülecek. Tasarıya göre, bölge idare mahkemesi daireleri arasındaki iş bölümünü belirleme görevi, uygulama birliğinin sağlanması amacıyla ’ya verilecek.

HSK, ilk derece mahkemelerinde ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla iş dağılımını belirleyebilmesinin yanı sıra bölge idare mahkemelerinde daireler arasındaki iş bölümünü de belirleyecek.

İçtüzük teklifi komisyonda ele alınacak

ve MHP’nin, 18 maddelik İçtüzük değişikliğine ilişkin ortak teklifinin görüşmelerine, TBMM Anayasa Komisyonunda yarın devam edilecek. Teklifin görüşmelerinin Anayasa Komisyonunda bu hafta tamamlanması ve gelecek hafta Genel Kurulda ele alınması bekleniyor.

Komisyon, 12 Temmuz Çarşamba günü yaptığı toplantıda, teklifi alt komisyona sevketmişti. Teklifi 14 Temmuz Cuma günü alt komisyon raporu üzerinden görüşen komisyon, teklifin tümü üzerindeki görüşmelerini tamamlamıştı.

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika