Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Mehmet Dişli: Akın Öztürk’ü Hulusi Akar çağırdı, bu bir çelişkidir

Akıncı üssü davasında ifade veren Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi eski Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, Akın Öztürk’ü Hulusi Akar’ın çağırdığını söyledi

15 Temmuz darbe girişiminin kritik davalarından olan Akıncı üssü davası sürüyor. Bugünkü duruşmada, Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi eski Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli ifade verdi.

Dişli, sanık avukatlarının Akın Öztürk’ün aynı zamanda enterne edilen Hulusi Akar tarafından çağrılmış olmasının bir çelişki olup olmadığı sorusuna şu karşılığı verdi:

‘Tek değil, çok çelişki var’

“Tek çelişki bu değil çok çelişki var. Evet, Akın Öztürk’ü benim yanımda emir vererek sayın Hulusi Akar çağırdı bu tabi ki bir çelişkidir. Akın Öztürk orada planlama gereği kaldı başka şeyler olmasa Çankaya Köşkü’ne de girecekti. Ancak bunun en iyi cevabının sayın komutana sormak yoluyla bulunabileceğini düşünüyorum.”

 

Akın Öztürk’ün avukatı Hicabi Durmuş da Dişli’ye, Hulusi Akar’ın o gece Ahmet Davutoğlu veya başka bir siyasiyle görüşüp görüşmediğini sordu. Dişli, “Ben görmedim, çok sık gidip geldiğim için bilmiyorum” yanıtını verdi.

‘Sadece Hulusi Akar’la eylem ve işbirliği içinde oldum’

Sanıklardan Orhan Koçyiğit iddianameye göre darbe komuta heyetiyle eylem ve iş birliği içinde olmakla suçlandığını belirterek kendisiyle herhangi bir eylem ve iş birliği içinde olup olmadığını sorunca, Dişli, “Bu arkadaşı hiç görmedim, tanıyorum. Ben sadece sayın Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la eylem ve iş birliği içinde oldum” karşılığını verdi.

İlgili:  Akıncı Üssü iddianamesinde 'darbenin siyasi ayağı' son anda çıkarılmış!

Savunmasını yaparken mağdur müşteki avukatları laf atınca Dişli’nin avukatı, “Geri zekalılar” karşılığını verdi ve salonda tartışma yaşandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel