Bizimle İletişime Geç

Dünya

Mesrur Barzani: PKK, Sincar’ı terk etmeli ve kendi bölgesine dönmelidir

IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, terör örgütü PKK’nın Sincar’daki varlığından rahatsız olduklarını belirterek, “PKK, Sincar’ı terk etmeli.” dedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, PKK’nin Sincar’daki varlığından rahatsız olduklarını belirterek, “PKK, Sincar’ı terk etmeli.” dedi.

IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Barzani, başkent Washington’da Wilson Center adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen “DEAŞ Sonrası Irak’ta Güvenlik ve Yönetişim” paneline konuşmacı olarak katıldı.

PKK’nin Sincar bölgesindeki varlığına değinen Barzani, PKK’nin oradaki varlığının durumu daha karmaşık hale getirdiğine işaret ederek, “PKK, Sincar’ı terk etmeli ve kendi bölgesine dönmelidir.” ifadesini kullandı.

Sincar’ın geleceğiyle ilgili kararın tamamen Sincar halkı tarafından verilmesi gerektiğine dikkati çeken Barzani, bölgenin bağımsız bir eyalet olmasının daha uygun olacağına inandıklarını söyledi.

Maliki yönetimi hedefteydi

Öte yandan Barzani, terör örgütü DEAŞ’ın bölgedeki etkinliğinde önceki Irak yönetimlerini suçlayarak, Nuri el Maliki’nin Şii çoğunluklu kurduğu yönetimin ülkedeki “sosyal düzenin bozulmasına” neden olduğunu iddia etti.

Erbil yönetiminin “bağımsızlık hazırlıkları” yapmasına ilişkin değerlendirmesinde ise Barzani, bunun bir “oldu bittiye getirilemeyeceğini” vurguladı ve Bağdat yönetimi ile müzakere ve temas halinde olduklarını dile getirdi.

“Diğer milletler gibi biz de kendi kaderimizi belirleme hakkına sahip olmak istiyoruz ancak bu konuda realist davranıyoruz. Oturup sınır çizmiyoruz, onlarla (Bağdat) konuşuyoruz.” diyen Barzani, referandumla ilgili detaylara ilişkin bilgi vermedi.

 

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Dünya