Bizimle İletişime Geç

Politika

MHP’de başkanlık fireleri: Bahçeli’den ilk açıklama

TBMM Genel Kurulu’nda dün yapılan anayasa değişikliği teklifinin tüm maddelerinin tek tek oylanmasına ilişkin oylamada 338 evet oyu geldi. MHP’den 15 fire verilen oylamanın ardından MHP lideri Devlet Bahçeli ilk kez konuştu

Dün Meclis Genel Kurulu2nda TBMM Başkanlığı’na sunulan ve başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşmelerinin başlaması için oylamaya yapıldı.

Teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin ilk oylamaya 480 milletvekili katıldı. 338 oyla 330 sınırının üstünde kabul çıkarken, 134 ret, 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy kullanıldı. Başkanvekili oy kullanamadığından bir AKP’li vekil de mazeretli olduğundan AKP’nin 314 sandalyesine ek olarak diğer partilerden 24 oy destek aldığı görüldü. Bu oyların MHP’den geldiği kabul edilirse, 39 kişilik MHP grubunun 15 fire verdiği sonucu çıkıyor. MHP grubundan 5 milletvekili teklife evet oyu vermeyeceklerini önceden açıklamışlardı.

Bahçeli yorumladı

Al Jazeera’ya açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli “338 başlangıç için normal. Meclis maddelere geçilmesini kabul etmiş oldu. Bakalım önümüzü göreceğiz” dedi.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Politika