Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Miraz bebeğin doğum günü pastasına izin verilmemesi Meclis gündeminde

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Miraz bebeğin doğum günü pastasını Meclis gündemine taşıdı

Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, annesi Gülistan Diken Akbaba ile birlikte hapishanede kalan ve birinci doğum gününü hapishanede karşılayan için yapılmak istenen doğum günü pastasına izin verilmemesini Meclis gündemine taşıdı.

Kerestecioğlu, “13 Temmuz 2017 günü annesiyle birlikte kaldığı Gebze Cezaevi’nde 1 yaşını dolduran Miraz Bebek için babası; yaptırılması için cezaevi yönetimiyle konuşmuş ancak talebi Cezaevi yönetimi tarafından reddedilmiştir.” diyerek Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1. Miraz bebeğin 1. yaş gününü kutlamak için talep edilen doğum günü pastası Cezaevi yönetimi tarafından hangi gerekçe ile reddedilmiştir?

2. Anne Gülistan Diken Akbaba’nın yeniden ve adil yargılama talebi bakanlığınız tarafından dikkate alınmış mıdır? Bu konuda başlattığınız bir çalışma var mıdır?

3. Anneleri ile birlikte cezaevinde kalan 0-6 yaş arası 560 çocuğun cezaevinde büyümemeleri için bakanlığınız ne düşünmektedir?

4. Cezaevinde anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaş arası çocukların sağlık kontrolüne anneleri ile birlikte götürülmeleri için gerekli düzenlemeler yapılacak mıdır?

İlgili:  HDP Milletvekili Saadet Becerikli serbest bırakıldı

5. 0-6 yaş arası çocukların yaratıcılıklarının gelişmesi ve zihinsel gelişimleri için doğayı keşfetmeleri ve yaşıtları ile iletişim kurmaları önemlidir. Bu nedenle cezaevlerinin beton zeminleri ve gökyüzünü kapatan yüksek duvarları çocukların gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. 0-6 yaş arası çocukların kaldığı cezaevlerinde yapmayı düşündüğünüz değişiklikler var mıdır? Bu cezaevlerinde kreş açmayı düşünüyor musunuz?

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel