Bizimle İletişime Geç

Bilim

NASA imkansız demişti: Çinli biliminsanları Newton’un yasasını ‘ihlal’ etti

NASA’nın yapılmasının imkansız olduğunu savunduğu ve yakıt kullanmadan itiş gücü sağlayabilen EmDrive motoru üretildiği iddia edildi

Çin devlet televizyonu CCTV, Çinli bilim insanlarının ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) yapılmasının imkansız olduğunu söylediği ve yakıt kullanmadan itiş gücü sağlayabilen EmDrive motoru ürettiğini ileri sürdü.

CCTV’ye göre, Çinli bilim insanları NASA tarafından yapılması imkânsız görülen EmDrive motorlarının çalışan bir versiyonunu üretti.

Haberde, motorun yapıldığına dair bir video paylaşılırken, motorun teknik bilgileri konusunda ayrıntı verilmedi.

Newton’un 3. yasasını ihlal ediyor

Yakıt kullanmayan motor bunun yerine kapalı bir kap içinde güneş enerjisiyle çalışan mikrodalgalar yayıyor.

İlk defa mühendis Roger Scheur tarafından ortaya konan ve İngiliz bilim insanı Isaac Newton’un bir cisme kuvvet uyguladığımızda cismin ters yönde, eşit büyüklükte bir kuvvetle cevap vereceğini söyleyen 3. yasasını ihlal eden EmDrive motorlarının yapılamayacağı düşünülüyordu.

Çin daha önce de iddia etmişti

Çin daha önce de EmDrive motoru geliştirdiğini öne sürmüştü.

Aralıkta Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nden araştırmacılar (KAST) hükümetin bu konudaki teknoloji araştırmasını 2010’dan beri fonladığını ve EmDrive motorunu alçak yörüngede denediğini öne sürmüştü.

İlgili:  Pandalar için sevindirici haber: Yapay döllenme çalışmalarında 54 yeni panda dünyaya geldi

Kasımda da İngiltere merkezli ibtimes’a konuşan kimlikleri açıklanmayan kaynaklar EmDrive denemelerinin Çin’in ‘Tiangong 2’ adlı uzay laboratuvarında yapıldığını iddia etmişti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim