Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

Necatigil Şiir Ödülü ‘Mayıs Giremez’ kitabıyla Küçük İskender’in oldu

Şair Behçet Necatigil anısına 1980 yılından bu yana ailesi tarafından düzenlenen Necatigil Şiir Ödülü, “Mayıs Giremez” adlı kitabıyla Küçük İskender’e verildi.

Behçet Necatigil anısına 1980 yılından bu yana ailesi tarafından düzenlenen , “Mayıs Giremez” adlı kitabıyla ’e verildi.

Eray Canberk, Cevat Çapan, Refik Durbaş, Turgay Fişekçi ve Doğan Hızlan gibi isimlerin yer aldığı seçiciler kurulu, ödüle ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Küçük İskender, ilk kitabı Gözlerim Sığmıyor Yüzüme’den başlayarak günümüz şiirine yeni bir söyleyiş, yeni bir soluk kazandırdı. Çağdaş Türk şiirinin birikimlerini dilde ve anlatımda yeni yaklaşımlarla zenginleştirdi. Günümüz toplumunun farklı kesimlerinin yaşam kültürlerini diline taşıdı. Mayıs Giremez, küçük İskender’in otuz yıllık birikiminin parlak bir örneği olmasının yanında, günümüz şiirini yücelten özellikleriyle de ödüle değer bulundu.”

Necatigil Şiir Ödülü nedir?

Behçet Necatigil Şiir Ödülü, şair Behçet Necatigil anısına ailesinin düzenlediği ve 1980’den beri her yıl şairin doğum günü olan 16 Nisan’da veriliyor.

Ödülün amacı, “Necatigil” ailesi tarafından şu şekilde açıklanıyor:

“Şiir, Behçet Necatigil’in yaşamında çok büyük bir yer tutuyordu, belki de onun için en önemli olguydu. ‘Necatigil Şiir Ödülü”nün oluşturulmasındaki ana düşünce, onun şiire verdiği önemi, ölümünden sonra da, onun adına sürdürmek isteği oldu. Ayrıca Behçet Necatigil’in adı, ardında bıraktığı yapıtların yanı sıra bu ödülle de yaşatılmak istendi.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat