Bizimle İletişime Geç

Dünya

Netanyahu’dan PKK açıklaması: Terörist bir örgüt olarak görüyoruz

Netanyahu tarafından yapılan yeni açıklamada, “İsrail, PKK’yi reddediyor ve terörist bir örgüt olarak görüyor” ifadesi kullanıldı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun bürosundan yapılan açıklamada Güney Kürdistan’da 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumundan önce Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını desteklediklerini belirtti. Açıklamada ayrıca, “İsrail, PKK’yi reddediyor ve terörist bir örgüt olarak görüyor” ifadesi kullanıldı.

Netanyahu’nun bürosundan yapılan açıklamada, “Terörizmin her türlüsünü reddeden İsrail, Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını destekliyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Jerusalem Post’un haberinde, Netanyahu’nun bu açıklamayı eski İsrail Genelkurmay Başkanı Yair Golan’ın, “PKK’yi terörist bir örgüt olarak görmediği” sözlerinden bir hafta sonra yapmasına dikkat çekildi.

Golan aksini söylemişti

Golan, geçen hafta Washington Yakın Doğu Politika Enstitüsünde yaptığı konuşmanın soru-cevap bölümünde, şahsi görüşünün “PKK’nin terörist bir örgüt olmadığı” yönünde olduğunu söylemişti.

İsrail’in 1960’ların başından bu yana Kürt halkıyla iyi iş birliği yaptığını ifade eden Golan, “Ortadoğu’nun kaderiyle ilgili en olumlu gelişmenin, bir tür Kürt oluşumunun – bağımsız bir oluşumun- ortaya çıkması olacaktır.” açıklamasını yapmıştı.

Netanyahu: Kürtler, cesur ve Batı yanlısı insanlar

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen ay da Irak’ta bağımsız bir Kürt devletini desteklediğini belirterek Kürtleri, “değerlerini paylaşan, cesur ve Batı yanlısı insanlar” olarak nitelendirmişti.

İlgili:  İsrailli yerleşimci Mescidi Aksa'daki çatışmalarda bir Filistinliyi katletti

Güney’de adım adım referanduma

Irak Kürdistanı Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran’da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017’de yapılacağını ilan etmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani’nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada, “bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını” belirtmişti.

Irak Meclisi de yaptığı oylamada Güney Kürdistan’da 25 Eylül’de gerçekleşecek “bağımsızlık referandumunu” reddetmişti.

Türkiye, İran, ABD, Almanya ve Avrupa Birliği, Irak’ın toprak bütünlüğünü öne sürerek karşı çıkmış, Rusya da Kürt yönetiminin referandumun sonuçlarını iyi düşünmesi gerektiğine işaret etmişti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya