Bizimle İletişime Geç

Dünya

Norveç hükümeti, göçmenleri engellemek için Norveçlileri ırkçı gösteren videolar yayınlıyor

Norveç hükümeti göçmenleri engellemek için ırkçı propaganda çalışmaları yürütüyor

krizinin en temel tartışma konularından biri olduğu ’da, hükümeti, potansiyel sığınmacıları Kuzey Avrupa’ya gelmekten caydırmak amaçlı uluslararası bir kampanya başlattı.

Kampanyanın amacı potansiyel mültecileri evlerinde kalmaya ikna etmek. Bu amaca ulaşmak için Norveç halkını yabancı düşmanları olarak göstermek dahil pek çok araç kullanılıyor.

Norveç gazeteleri tarafından finanse ediliyor

Norveç Adalet Bakanlığının kendi rakamlarına göre, potansiyel mültecileri evde kalmaya ikna etmek hedefli mesajlar ve belgesel filmler içeren sayfalar şu ana kadar 11.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş, filmler de 21 milyon kez görüntülenmiş. Norveç gazetesi Klassekampen’e göre devlet tarafından finanse edilen kampanya İngilizce, Fransızca, Tigrinya, Dari ve Peştuca dillerinde yapılıyor.

Norveç Sosyal Araştırmalar Enstitüsünün kıdemli araştırmacısı Jan Paul Brekke’ye göre, hükümet potansiyel sığınmacılarla doğrudan sosyal medya aracılığıyla iletişim kuruyor. Kampanyada kullanılan belgesel, insan kaçakçılarının kullandığı Avrupa’daki rotadan dramatik görüntüler içeriyor. Bir seslendirmede, göçmenlerin birçoğunun kaybolduğu ya da yolculuğa son verdiği anlatılıyor. Kampanya dahilinde yapılan propagandanın asıl mesajı ise şu: Ekonomik açıdan daha iyi olma amacına yönelik olarak Norveç’te sığınma talebinde bulunacaksanız, oturma izni almanız mümkün değildir.

İlgili:  AB yetkililerini taşıyan uçak Malta'da düştü

Kampanya dahilinde Somali’de aynı mesajı içeren çizgi romanlar da dağıtılmış. Söz konusu çizgi romanlarda Hasan isimli kahraman, Norveç’e sığınma talebinde bulunduktan sonra, günlük ırkçılığa maruz kalıyor, emek piyasasında sömürülüyor ve sağlık hizmeti alma talebi reddedildiği için şiddetli Norveç kışında donuyor. Sonunda ise Somali’ye geri dönüyor.

Somali dilinde basılan 95 sayfalık kitapçık, 2014 ve 2015 yıllarında sekiz Somali şehrindeki öğrenciler arasında 48.000 kopya dağıtılmış.

Hasan’ın sıkıntılarıyla ilgili çizgi filmler sosyolog Stine Sandnes tarafından yüksek lisans tezinde incelenmiş. Sandnes, çizgi romanın Kenya’nın Nairobi kentindeki Uluslararası Göç Örgütü’nde (IOM) çalışan Somalili personel tarafından tasarlandığını söylüyor. Ardından Somali’deki bir ressama çizilmesi için gönderildiğini de. Karikatür ve posterlere ek olarak Somali TV’de 4 milyon NOK (500.000 dolar) seviyesinde belgesel filmler ve talk showlar yayınlanmış.

‘Somalililere dönük korku kampanyası’

Sandnes, Klassekampen’e yaptığı açıklamada, “Norveç’te Somalilerin istenmediğine ilişkin bir korku kampanyası başlatıldığına inanıyorum.” dedi. Sandnes kampanyanın, göçmenlik yasalarının sertleştirilmesi ile aynı anda başlatıldığını da vurguluyor.

Kampanyanın daha çok Somali üzerinden yürütülmesi, bu Afrika devleti ile Norveç arasında bir geri dönüş anlaşması olmamasından ve bu yüzden göçmenlik başvurusu yapan Somalileri geri göndermenin zorluğundan kaynaklanıyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya