Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Nuriye ve Semih 72 gündür açlık grevinde: AKP cephesinden ilk açıklamalar

Açlık grevlerini 72 gündür sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ilişkin AKP cephesinden ilk açıklamalar geldi

KHK ile görevlerinden ihraç edilen ve işlerini geri dönmeyi talep eden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ilişkin AKP cephesinden ilk açıklamalar geldi.

T24’ten Fundanur Öztürk’ün haberine göre, AKP’li isimler, konuya ilişkin çeşitli beyanatlarda bulundu. Pek çok AKP’li yetkili “iş yoğunluğu” sebebiyle açıklama yapmayı reddederken İçişleri Bakanlığı ise doğrudan bu konuyla ilgili açıklamada bulunmayacağını söyledi.

AKP İnsan Hakları Başkan Yardımcısı İbrahim Aydemir, “Grupta alınan ortak karara göre, bu konuda beyanat vermeyeceğiz” dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi AKP Milletvekili Nurettin Yaşar ise, “Vicdanen rahatsız olduğum bir konu. Komisyonda gündeme geldiğinde görüşeceğiz, fakat henüz bu konuyla ilgili alınmış kolektif bir komisyon kararımız yok” diye konuştu.

Fakat BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi AKP milletvekili Said Yüce, Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinin İçişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu’nun gündeminde olduğu bilgisini paylaştı.

Yüce, KHK ile kamudan ihraçlarda bazı yanlışların yapılmış olabileceğini ancak bunları düzeltmenin zaman aldığını söylüyor:

İlgili:  AKP'nin yeni MYK'sı belli oldu

“Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz gibi çok vahim bir hadise geçirdik. Her ne kadar birileri bunu sulandırmak ya da başka noktalara çekmek istiyorsa da Türkiye böyle bir hadiseyi yaşadı. Bunun meydana getirdiği bir takım travmalar var.”

“Hem güvenlik bürokrasisine, hem yargı sistemine sızmış bu ihanet şebekeleri malesef birçok şeyi alt üst ettiler ve çürüttüler. Bunu tekrar yapılandırmak, yoluna koymak için azami gayret gösteriliyor.”

“Türkiye Devleti ve kurumları kimseye zulmetmek için değil, adaleti tesis etmek için var. O nedenle bu tepkiyi koyan arkadaşlara tavsiyem o dur ki, biraz da sabırla ve mutlaka hayatta kalarak haklarını aramalılar. Açlık grevi bir çare değil ve yol değil.”

Yüce, kendisi dahil tüm vekillerin ve kurumların ihraçlardaki haksızlıkların giderilmesi için çaba harcadığını söyleyerek Gülmen ve Özakça’dan devlete güvenmelerini ve “dini değerlere aykırı olarak değerlendirdiği” açlık grevine son vermelerini istiyor:

“Açlık grevi gibi eylemler hem bizim inançlarımıza hem değerlerimize uygun şeyler değildir. Başka şeyler yapabilirler. Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır. Rızkı da veren Allah’tır. Allah’ın verdiği rızık, bazen orada olmaz burada olur. Kadere teslim olmak ve tevekkül etmek lazım. Allah muhafaza o insanlar hayatlarıyla bunu ödeseler, bu Allah’ın da hoşuna gitmeyen bir şeydir.”

İlgili:  KHK ile haklarında soruşturma açılan 'firari'ler için 3 aylık süre doldu: Şimdi ne olacak?

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinde sağlıkları açısından kritik aşamayı geçmelerine rağmen henüz hükümet kanadından bir açıklama gelmediğini hatırlattığım Yüce, konunun yetkililer tarafından tartışıldığına şahit olduğunu söyledi. Yüce şunları söyledi:

“Gülmen ve Özakça özelinde ilgili merciler çalışıyorlar. Durumları mutlaka fark edildi ve konuşuluyor, bundan emin olsunlar. İlgili bakanlar ve bürokratlar onların ismi üzerinde konuyu mütaala ettiler, ‘Nasıl çözebiliriz, doğrusunu kamuoyuna nasıl anlatabiliriz’ diye tartıştılar. Biz de geçen hafta hem Sayın Canikli ile, hem ilgili bakanımızla, hem de İnsan Hakları Komisyonu Başkanıyla konuyu uzun uzun konuştuk.”

“Fakat şunu tekrar tekrar tavsiye ederim, devletimize güvensinler ve açlık grevinden vazgeçsinler. Emin olsunlar ki, biz de onlar mutlaka kurtulsun istiyoruz. Ama başka şeylere alet olmamak lazım. Onlar ve onları destekleyenlerin de grevden vazgeçip dialog yöntemini seçmesi çözümü hızlandırmaya sebep olur.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel