Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Nuriye ve Semih’in getirilmediği davada tutukluluğa devam kararı!

190 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 115 gün sonra hakim karşısına çıkacaktı. Ancak Jandarma’nın mahkemeye başvurusu sonucu dava, Nuriye ve Semih olmadan görüldü

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek için 190 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça; 115 günlük tutukluluk sürecinin ardından bugün ilk kez Ankara Adliyesi’nde saat 13.30’da hakim karşısına çıkacaktı. Ancak Jandarma, “Yeterli personelim yok, duruşmaya getirirsek kaçıracaklar” diyerek 190 gündür açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ilk duruşmalarına getirmek istemiyor. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı bilgilendirmede “Nuriye ve Semih’in savunma hakkı, gayri ciddi gerekçeler öne sürülerek gasp edilmek isteniyor” dedi. Nuriye ve Semih’in getirilmediği duruşmada, Acun Karadağ da “sanık” sandalyesinde oturdu.

Gülmen ve Özakça, 23 Mayıs’ta “tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri ve eylemlerin ceza süreleri dikkate alındığında adli kontrol koruma tedbirlerinin yetersiz kalacağı” gerekçesiyle tutuklanmıştı. İddianamede ise “Silahlı terör örgütüne üye olma, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlamaları yer aldı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluğuna devam kararı verildi. Gülmen ve Özakça’nın yargılandığı davanın bir sonraki duruşması 28 Eylül Perşembe Ankara Sincan Cezaevi’ndeki duruşma salonunda görülecek.


16.46 Davayı takip eden İleri Haber muhabiri Tuğba Özer, polis tarafından darp edildi.

16.33 Antalya Baro Başkanı Av. Polat Balkan, “Ben de 111 imzacıdan biriyim ve Sincan’da Semih’i ziyaret edenlerdenim. Anayasa üstünde kararnamelerle yönetiliyoruz. Hukukun kırıntısının kaldığına inanmak istiyorum” dedi.

İlgili:  Demirtaş, tutuklandıktan 10 ay sonra hakim karşısına çıkabilecek: Tarih belli oldu

16.26 Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Ülkemizde hukuk devleti ve demokrasi askıya alınmıştır. 15 temmuzda darbe engellendi derken 20 Temmuz’da hukuk devleti ve demokrasi askıya alındı. Sivil dikta dönemi uygulanıyor. Nuriye ve Semih uluslararası ve anayasadan kaynaklanan haklarını talep etme haklarını kullanmıştır. Haksızlığa uğradıkları için biat etmemiş ve bu sebeple hedef seçilmişlerdir. Sayın heyetinizin tarihsel sorumluluğu vardır. İnsanlar, bugün demokratik haklarını kullandıkları için sanık sandalyesindelerdir” dedi.

16.25 Van Baro Başkanı Murat Timur da mahkemede söz alan avukatlar arasında. Timur, “İki nedenle katılıyorum bu duruşmaya savunmayı temsil eden 18 avukat arkadaşımızın burada olamaması. Diğeri Türkiye’nin her yerinde işi elinden alınan, haksızlığa uğrayanlara Nuriye ve Semih’in umut olması” ifadelerini kullandı.

16.22 Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, duruşmada söz aldı. Canduran, “İçişleri bakanı mahkemenizin yerine geçerek hüküm kurmuş ve Nuriye ile Semih’i terörist ilan etmiştir” dedi.

15.49 Avukat Betül Kozağaçlı, şunları söyledi:

“Nuriye ve Semih’in avukatlığını yapan, ziyaret eden savunmasını hazırlayan bir kısmı büro arkadaşım gözaltında. KHK’lar ve OHAL üzerinden bedelleri ödettirilmeye çalışılıyor. Tüm bu saldırılara direnenler var, itiraz edenler var. Neden Nuriye ve Semih tutuklu? Çünkü işlerini geri istedikleri için açlık grevi kararı aldılar. Sesleri tüm dünya tarafından duyuldu. Nuriye ve Semih için bugün yüzlerce insan burada. Hepsi aynı dünya görüşüne mi sahip, hepsi Nuriye ve Semih gibi mi düşünüyor? Hayır.”

İlgili:  'Yıldırım, Hollanda Başbakanı'nın teklifini kabul etti'

15.44 Avukat Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı konuşmaya başladı.

15.30 Ankara polisi, adliye önünde ve çevresinde terör estirmeye devam ediyor. Şu ana dek 39 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

15.09 Avukat Murat Yılmaz, savunma yapıyor. Yılmaz, “Duruşma salonu önünde adliye önünde saldırıya uğradık. Bu yüzden sinirliyiz. sert olacağız! Davaya 1130 avukat yetki verdi ve 100 ün üzerinde avukatla basına 3 dakikalık açıklama yapacaktık. 3 dakika 18 meslektaşımızın gözaltına alınmasını anlatacaktık. Ben ve pek çok avukat tekme yedi. Adliye önünde Nuriye ve Semih dememizin yasak olduğunu söyledi kolluk amiri, Nuriye ve Semih’in avukatlarına. Nuriye ve Semih’in duruşmaya getirilmemesi korkunun göstergesidir, tahliye talep ediyoruz” dedi.

14.45 Duruşma salonu önünde başlayan arbedenin ardından çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polisin adliye içerisinde biber gazı kullanması nedeniyle fenalaşanlar var.

14.44 Savcı, ‘savunmaların alınmamış olması’ gerekçesi ile tutukluluk halinin devamını istedi.

14.33 Mahkeme salonu önünde bekleyen avukatlara, mahkeme başkanının sözleri üzerine polis saldırısı yaşandı. Saldırı anları, muhabirimiz tarafından görüntülendi. Saldırı üzerine duruşma durdu.

 

İlgili:  AKP'nin YSK temsilcisi saçmalıyor: Kanunlar bazen hukuka uygun olmayabilir

14.25 Acun Karadağ, davaya iki gün kala avukatlarının gözaltına alındığını; bu sebeple savunma hakkının elinden alındığını belirtti. Karadağ, savunma için ek süre talep etti.

14.16 Acun Karadağ’ın savunmasına başlandı.

14.10 Duruşma başladı.

13.56 Adliye önündeki polis saldırısının ardından Sıhhiye’ye kadar sürülen ve Abdi İpekçi Parkı’na eylem çağrısında bulunan yurttaşlara da polis biber gazıyla saldırdı.

13.51 Adliye önünde bekleyenlere yönelik yaşanan polis saldırısının ardından mahkeme salonuna girişler başladı. Acun Karadağ, mahkemede sanık sandalyesinde oturacak. Nuriye ve Semih için ise henüz bir açıklama yapılmadı. Mahkemede boş yer olmasına karşın insanlar mahkemeye alınmıyor ve koridor boşaltılıyor. Salona girebilen iki yüzün üzerinde avukat var. Avukatlar ayakta bekliyor.

13.32 Polisin adliye önünde bekleyenlere yönelik saldırısı sürüyor.

13.13 Adliye önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis engel olmaya çalışıyor.

10.05 Ankara Adliyesi, dava saatinden 3 buçuk saat önce böyle görüntülendi.

10.00 Nuriye ve Semih’in Jandarma’nın başvurusuyla mahkeme salonuna getirilmeyeceği duyuruldu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel