Bizimle İletişime Geç

Üniversite

ODTÜ Rektörlüğü’nden kesilen ağaçlara ilişkin AKP’yi aratmayan açıklama

ODTÜ Rektörlüğü’nden ODTÜ Ormanı’nın geçirilecek iki yol projesi için kesilen ağaçlara ilişkin açıklama geldi

Gece yarısı polis baskınıyla kıyım yapılan ODTÜ Ormanı’nı talan etmesine ilişkin ODTÜ Rektörlüğü’nden açıklama geldi.  Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök imzasıyla yayımlanan açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi’yle yapılan protokol gereği “düzenleme” yapıldığı savunuldu.

Bir önceki açıklamayla çelişki

Rektörlük, bir önceki açıklamasında “İncek Bulvarı Bağlantı Yolu 4 şerit gidiş ve 4 şerit geliş olarak; ilk önce planlandığı gibi 50 metre değil, 38 metre olarak yapılacaktır” ifadelerine yer vermişti.

Ancak bugünkü açıklamada, “Çevre düzenlemeleri gereği, bazı yerlerde en fazla 75 metre olup (mevcut yangın yollarıyla beraber), iki noktada U-dönüşü yapılacağı için sadece bu bölümlerde genişlik 135 metreye ulaşmıştır” denildi.

Böylece rektörlüğün ODTÜ ormanlarının ne kadarının katledileceği hususunda tutarlı olamadığı anlaşıldı.

Ağaç dikilecekmiş

Açıklamada ağaçların sökülüp betona teslim edilmesi kabul edilirken “yeniden ağaçlandırma” yapılacağı yönünde rektörlüğün teminat sunması oldu.

Çelişkili açıklamalarıyla dikkat çeken rektörlüğün, “Protokolde, alandan çıkarılan ağaç miktarının tespit edilmesini izleyerek, bu miktarın iki katından az olmamak üzere arazimiz içinde Üniversitemizin belirleyeceği bir alanda ağaç dikileceği de teminat altına alınmıştır” ifadelerini kullandığı görüldü.

İlgili:  'Spekülasyonları bitir' çağrısının ardından Abdullah Gül yarın açıklama yapacak

ODTÜ ormanlarının katledilmesine göz yuman bir açıklama yapan rektörlüğün, “Üniversitemizin doğal alanları her zaman gurur kaynağımız olup, bu alanı tüm Ankaralılar için titizlikle korumaya ve geliştirmeye özen gösteriyoruz” demesi de dikkat çekti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite