Bizimle İletişime Geç

Emek

Orkide işçilerinden kayyuma ve işten atma kararına sarı kart

Öz Gıda İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan Orkide işçileri, işten çıkarma emrini veren kayyıma sarı kart göstererek uyarıda bulundu

15 Temmuz başarısız askeri darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati soruşturması kapsamında TMSF tarafından el konulan Küçükbay Şirketler Grubuna ait Orkide Çiçek Yağı Fabrikası’na atanan , bir kez daha “ekonomik sebepler” gerekçe gösterilerek, fabrikada çalışan 20 Hak İş’e bağlı Öz Gıda İş üyesi işçinin iş akitlerine son verdi.

Evrensel’in haberine göre, işten üçüncü kez çıkarılan işçiler pazartesi gününden itibaren fabrika önünde direnişteyken Öz Gıda İş Sendikası yaptığı açıklama ile kayyımın kararını protesto ederken atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikal hakların tanınmasını istedi.

Fabrika önündeki eylemde işçiler “İlla taraf olacaksan işçiden emekten taraf ol”, “ hakkımız söke söke alırız” ve “Direne direne kazanacağız” yazılı dövizler açarken “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “Kayyum şaşırma sabrımızı taşırma” ve “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attı. Açıklamaya, Öz Gıda İş Sendikasına üye olan fabrikalardan temsilciler ile Hak İş’e bağlı Liman-İş, Çelik-İş, Hizmet-İş ve Öz Ağaç-İş Sendikası’nın yöneticileri de katılarak destek verdi.

‘İş ilanı verip çıkarıyorlar’

Öz Gıda-İş Genel Başkan Yardımcısı Tayfun Hançerlioğlu, aynı zamanda İzmir Defterdarı olan Tamer Utkucu’nun görevden alınmasını istedi. Kayyuma neden üçüncü kez işçi çıkardığını soran Hançerlioğlu, kayyımın şirket yöneticisi gibi davranmaması gerektiğine dikkat çekti. Kayyumun bir taraftan iş ilanı verdiğini diğer taraftan da ekonomik gerekçelerle işçi çıkardığı bilgisini veren Hançerlioğlu kayyımı emekten yana olmaya çağırdı.

İlgili:  Dersim'de kayyum Newroz alanının elektriğini kesti ama çalışmaları engelleyemedi

‘Fabrikadaki üretim etkilenir’

Kayyumu kararını geri çekmeye de çağıran Hançerlioğlu, mevcut durumun fabrikadaki üretimi de olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti. Hançerlioğlu, işçilerin geri alınmaması durumunda eylemlerine devam edeceklerini de dile getirdi. Açıklamanın ardından işçiler kayyıma ve şirket yönetimine gösterdiler.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek