Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Özel bir şirketin raporuyla statüsü değiştirilen Kadıralak Yaylası yapılaşmaya açılıyor

Özel bir şirket tarafından alınan kararla statüsü değiştirilen Kadıralak Yaylası yapılaşmaya açılıyor

Tonya’da ’nın üçüncü derece sit alanı olma özelliği kaldırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ocak 2017’de aldığı “ilke kararı” doğrultusunda, yeniden yapılan değerlendirmede “Nitelikli Doğal Koruma Alanı/Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanı” olarak değiştirildi.

Tonya Haber sitesinin yaptığı habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Trabzon Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun aldığı yeni kararın iptali için idari mahkemede dava açıldı. Özel bir şirket tarafından hazırlanan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu” doğrultusunda alınan kararla statüsü değiştirilen Kadıralak Yaylası’nda yapılaşmanın önü açılıyor.

Yaylanın ranta açılmasının yolunun açıldığını ifade eden Avukat Ozan Karagöz yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanı” olan yerler, doğa tahribatının en yüksek olduğu yerlerdir. Bu statü, para kazanılması en kolay olan statü. Kadıralak Yaylası rahatlıkla ranta açılabilir. Beton bina yapılabilir, taşocağı açılabilir, maden ve benzeri malzeme alınabilir, sanayi tesisleri kurulabilir… Vatandaşın tapusu yok, bu durumda işgalci sayılabilir ve kullandığı arazi elinden alınabilir. Önemli olan Tonya halkının çıkarları doğrultusunda turizm yatırımlarına yer verilmesidir. “Kar yıldızı” diğer adıyla “mavi yıldız” çiçeğinin zaferi için Tonya’nın cesur insanlarıyla beraber doğal güzelliklerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla Trabzon Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu Kararının iptali için hukuki mücadelemize başlıyoruz. Meralarımız ve yaylalarımız Arap sermayesinin değil, halkımızın kullanımında kalacaktır”

İlgili:  HDP'nin Şemdinli'deki işkenceye ilişkin raporundan ayrıntılar...

Yörede ikamet eden bir grup vatandaş, avukata vekalet vererek dava açılması işlemlerini başlattı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji