Bizimle İletişime Geç

Dünya

Pakistan’da ayrımcılığa karşı transların haklarını güvenceye alan tasarı onaylandı

Pakistan’da transların mülk edinme, eğitim, oy verme ve iş yeri açma haklarını korumaya yönelik ilk iki yasa tasarısı onaylandı

Pakistan’da transların haklarını korumaya yönelik ilk iki yasa tasarısı onaylandı. Yasa uyarınca transların mülk edinme, eğitim alma gibi haklarını engellemek, cinsiyet kimlikleri üzerinden ayrımcılık yapmak ve şiddet uygulamak yasa dışı sayılacak.

Gazete Karınca’nın Telesur’dan aktardığına göre, yasa tasarıları uyarınca “Cinsiyet kimliği ya da cinsel yönelimi toplum normlarından farklı olan ve/veya doğumunda kendisine atanan cinsiyet dolayısıyla oluşan kültürel beklentileri karşılamak istemeyen” olarak tanımlanan translara karşı her türlü şiddet suç kabul edilecek.

Mülk edinme, eğitim ve iş yeri açma hakkı güvenceye alınıyor

“İnsanların beyanı doğrultusunda davranılması gerektiğini” resmi olarak tanımlayan yasa tasarısı onaylanırsa transların mülk edinme, eğitim alma, oy verme, iş yeri açma haklarını cinsiyet kimlikleri üzerinden ellerinden almak ve translara zorbalık uygulamak anayasa önünde yasa dışı olacak.

Ne olmuştu?

Pakistan’da translara pasaport ve kimliklerinde farklı bir kod verilmesi kabul edilmiş, bu yıl Ocak ayında trans aktivist Farzana Jan, pasaportunda cinsiyet kimliğini yazdıran ilk insan olmuştu.

Yine Ocak ayında Lahore Yüksek Mahkemesi transların nüfus sayımlarına alınmasına hükmetmişti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya