Bizimle İletişime Geç

Dünya

Peru Devlet Başkanı da emperyalistlerin yanında saf tuttu: Venezuela büyükelçisi sınır dışı ediliyor

Peru Cumhurbaşkanı Kuczynski sağcı/gerici muhalefet ve ABD emperyalizminin yanında saf tutan hamlelerini arttırıyor

Cumhurbaşkanı Pedro Pablo  sağcı/gerici muhalefet ve emperyalizminin yanında saf tutarak Devlet Başkanı Nicolas ’yu istifaya çağırdı ve müzakere çağrılarını reddetti.

Peru yönetimi önceki gün Venezuela Büyükelçisi ’nun ülkeden ayrılması için beş gün süre verdiğini açıklamıştı. Söz konusu sınır dışı etme kararı geçtiğimiz çarşamba günü yapılan oylama ile kabul edilmiş, düzenleme Kuczynski tarafından onaylanmıştı.

Venezuela ise Peru’nun Lima Büyükelçisini geri çekme kararını reddederek, buna yanıt olarak Peru Büyükelçisi’nin Karakas’tan çekilmek zorunda olduğunu kaydetti.

‘Peru, Bolivar’ın vatanına düşman oldu’

Peru’nun söz konusu hamlesiyle ilgili açıklama yapan Maduro liderliğindeki Venezuela hükümeti, “Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, Venezuela’nın içişlerine sürekli müdahale ederek Bolivar’ın vatanına düşman olmuştur” ifadelerini kullandı.

Maduro’nun diyalog çağrısına ret

Peru’nun gerginliği artırma çabalarına rağmen Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Latin ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) ve bölge hükümetlerine diyalog amaçlı yeni bir çağrısında bulundu.

İlgili:  KDHC'den 'ABD'ye ulaşma kapasitesine sahip' füze denemesi

Ancak Peru Devlet Başkanı Kuczynski, söz konusu çağrıyı “Maduro bir diktatör ve kongreyi ortadan kaldıracak hileli bir seçimle bir darbe gerçekleştirdi” sözleriyle reddetti.

Peru, sınıf mücadelesinin yükselmesinden mi korkuyor?

Peru hükümetinin emperyalistlerin ve sağcı muhalefetin yanında saf tutan söz konusu hamlelerini ülkede artan işçi sınıfı mücadelesi karşısında ön alabilmek için de sürdürüldüğü düşünülüyor. Öyle ki Peru hükümeti, özellikle son yıllarda eğitim ve sağlık emekçilerinin yanı sıra başta maden iş kolu olmak üzere çok sayıda sektördeki işçilerin ücret hakkı mücadelesi ile “baş etmeye” çalışıyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya