Bizimle İletişime Geç

Dünya

Peşmerge, Erbil-Musul karayolunu kapattı

Peşmerge güçleri, Irak ordusunun artan askeri hareketliliği nedeniyle Erbil ve Duhok’u Musul’a bağlayan 2 ana karayolunu kapattı

Güney geçen ay düzenlenen bağımsızlık referandumun ardından, ’nin Irak ordusunun artan askeri hareketliliği nedeniyle ve Duhok’u ’a bağlayan 2 ana karayolunu geçici süreliğine trafiğe kapattığı açıklandı.

AA muhabirine konuşan Erbil emniyet müdürlüğünde görevli bir yetkili son birkaç gündür Irak ordusunun Peşmerge mevzilerine karşı artan askeri hareketliliğinden dolayı Erbil-Musul karayolunun geçici süreliğine trafiğe kapatıldığını ifade etti.

Musul’un doğusunda yer alan kasabasındaki Peşmerge komutanlarından Gafur Bradosti de Haşdi Şabi’nin, Peşmerge mevzilerine yakın oturan köylüleri kendilerine saldırmaya teşvik ettiğini ileri sürdü.

Bradosti bu nedenle Musul kent merkezine giden tüm yolların kapatıldığını söyledi.

‘Erbil’i Musul’a bağlayan 2 anayolu tedbir amaçlı kapatıldı’

AFP’ye konuşan üst düzey bir Peşmerge yetkilisi de “Irak güçlerinin Peşmerge’nin mevzileri yakındaki hareketleri ve konuşlandırmaları arttırdığını tespir ettikten sonra Erbil ve Duhok’u Musul’a bağlayan 2 anayolu tedbir amaçlı kum torbalarıyla kestik” dedi.

DHA’nın aktardığına göre, Bağdat ve Musul yönlerinden ’e uzanan ana yollarda, ağır makinalı silahlar ile donatılmış kontrol noktaları bulunuyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya